Kapat

Biz Sizi Arayalım!

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

E-Mail

Mesajınız

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon istenmeyen kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir. Işın dalgalarının kıl köklerinde hasara neden olması, tüylerin dökülmesi sağlanır. Tüylerden kurtulmanın birçok yöntemi bulunsa da, en ağrısız ve kolay yöntemi, lazer epilasyondur.

Lazer kelimesi İngilizce “laser” kelimesinden dilimize geçen ve “Uyarılmış yayılım ile güçlendirilmiş ışık” anlamına gelen fizik bilim dalına ait bir kelimedir. Farklı dalga boylarındaki ışığın bir demet haline getirilmesi ve farklı amaçlarla kullanılmasını sağlayan bir teknolojiyi içerir. Medikal estetikte de yoğun olarak kullanılan lazer teknolojisi, epilasyon işlemlerinin daha kısa sürede, daha yüksek sonuçlara ulaşan ve daha ağrısız işlem yapabilmesine imkan tanıyan bir teknoloji olması, sizlerin bu teknolojiyi tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Epilasyon kelimesi fransızca “épilation” kelimesinden dilimize geçen ve vücudumuzda bulunan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlamaya çalışan uygulamalar bütünü olarak tanımlanabilen bir kelimedir. Farklı teknikler ve teknolojiler aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi farklı araç ve malzemelerle de yapılabilir.

Bu açıklamalar ışığında Lazer epilasyonu “ lazer teknolojisi kullanılarak istenmeyen tüylerden kurtulma işlemi” olarak da tanımlamamız mümkündür. Lazer epilasyon uygulamalarında gerçekleştirilen işlem, Selektif Fototermoliz işlemi olarak da adlandırılabilir. Fototermoliz; “ Işık aracılığı ile oluşturulan ısının kıl köklerini kalıcı olarak tahrip etmesi” olarak tanımlanabilir. Kısaca; lazer aracılığı ile üretilen enerjinin kıl kökleri hedeflenerek deri altına gönderilmesi ve uygulama yapılan bölgedeki kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir.

Lazer Epilasyon uygulamaları farklı dalga boylarına sahip lazer sistemleri tarafından gerçekleştirilebilir. Dalga boyları nanometre (kısaltması nm) cinsinden ifade edilir ve lazer uygulandığında cildin ne kadar alt tabakalarına ulaşabileceğini gösterir. 1 nanometre 1 milimetrenin milyonda biridir (1mm= 1.000.000 nm). Bu teknolojiler arasında en çok kullanılan lazer sistemleri aşağıdaki gibidir;

Alexandrite lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Alexandrite (Aleksandrayt olarak okunur) adı verilen bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulması nedeni ile adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 755 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Uygulama gücüne, Uygulama hızına, Uygulama yapılan daha büyük alan boyutu, uygulama kolaylığı ve ağrı oranı daha az olan Alexandrite lazerler, sonuçları açısından ülkemizde tercih edilen lazer epilasyon teknolojilerinden birisi olmuştur.

Diode Lazer: Diode (Diyot olarak okunur) adı verilen elektronik devre elemanının lazer teknolojisinde kullanılması ile ortaya çıkan diode lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 810 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Diode lazer, son yıllarda yaygınlaşan ütüleme teknolojisi ile birlikte daha az ağrılı uygulamalar yapma şansına sahip olmuş ve piyasada daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Nd: Yag Lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Nd: yag (Endiyag olarak okunur) olarak belirtilen ve birkaç özel elementi içeren özel bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulmasından adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 1064 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Farklı nedenlerden kaynaklanan cilt sorunlarının tedavilerinde de kullanılan bu lazer, hız, etkinlik ve uygulama kolaylığı sağlaması gibi artıları nedeni ile tercih edilen lazer epilasyon teknolojileri arasına girmiştir.

IPL: Bir kısaltma olan IPL (Aypiel olarak okunur), açılımı Intense Pulsed Light olan ve “ Güçlendirilmiş atımlı ışık” olarak çevirebileceğimiz bir teknolojinin adıdır. Lazer epilasyonlardan önce keşfedilen ve lazer epilasyon sistemlerinden daha eski bir teknolojiye sahip olan IPL teknolojisi, günümüzde hala kullanılmaktadır. Işık kaynağının bir bütün olarak kaynaktan çıkmaması, yayılarak ilerlemesi ve dağınık olması nedeni ile IPL, bir lazer DEĞİLDİR ve gerek sonuçları gerek uygulama hızı açısından lazer uygulamalarının sonuçlarından ve hızından çok daha düşüktür.

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Cilt renginiz ne kadar beyaza yakın renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da sonuç etkinliğinizin daha yüksek olacağını gösterir. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olur.

Lazer epilasyon uygulamalarında en önemli noktalardan birisi, cilt tipinizin doğru tespit edilerek sizin cildinize uygun enerji düzeyinin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Bunun belirlenmesi ve cildinizde uygulama sonrasında kalıcı bir hasar riski ile karşı karşıya kalmamak için, Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir. Konu ile alakalı ayrıntılı bilgiye sahip olabilmek içi alakalı yazıyı okuyabilirsiniz.  

 

 

Lazer Epilasyon Sonrası Jilet Yapılır mı?

Lazer epilasyon kıl yapısına göre etkisini artırmakta ve süresi bu duruma göre belirlenmektedir. Sert ve koyu renkli tüylere yapılan epilasyon uygulaması daha kısa sürede sonuç vermektedir. Epilasyon öncesinda bazı lazer epilasyon cihazlarında jilet önerilmektedir. Jilet kullanımı kullanılan sisteme göre değişmektedir.

Lazer epilasyon uygulamsında ki hedef; cildinize kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır. Lazer Epilasyon uygulamalarının sonuçları ve kalıcı bir zarar verme riski farklı etkenlere göre değişmektedir. Bu etkenleri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz;

Lazer epilasyon cihazına bağlı etkenler;

- Cihazın Uluslararası standartlara sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın uygulanan kişinin cilt tipi, kıl tipi gibi kişisel özelliklerine uygun teknolojiye sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

Uygulamayı yapan kişiye bağlı etkenler;

- Uygulamanın Doktor kontrolünde gerçekleşip gerçekleşmediği,
- Uygulamayı yapan kişinin gerek kullandığı cihazla ilgili, gerek mesleki eğitimi alıp almadığı,
- Uygulamayı yapan kişinin uygulama prosedürlerini tam olarak yerine getirip getirmediği,
- Uygulamayı yapan kişinin, uygulama yapılacak olan kişiyi uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirip bilgilendirmediği sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

Uygulama yapılan kişiye bağlı etkenler;

- Uygulama yapılacak kişinin cilt tipi, kıl tipi, yaşı,
- Hormonal durumu, cildinin mevcut durumu, uygulama öncesinde ve uygulama süresince kullandığı ve kullanacağı ilaçlar,
- Geçirdiği veya devam eden rahatsızlıklar, kullanılmakta olan protezler,
- Uygulama seanslarının tarihlerinin belirlenmesi ve belirlenen tarihlere uyulması sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

 
- Lazer epilasyon uygulaması ağrılı, acılı bir işlem midir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için çoğu kişinin başvurduğu lazer yöntemi günümüzde giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Güvenilir ve hijyen kurallarına uygun lazer epilasyon merkezlerinde, ağrısız şekilde tüylerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Lazer epilasyonda kullanılan son teknolojik aletler, ağrıya neden olmamaktadır. Lazer epilasyonun ağrılı geçip geçmemesi, kişinin acı eşiğiyle de alakalı bir durumdur.

- Lazer epilasyon sonrası tüyler tekrar çıkar mı ?

Vücudumuzun tamamında yaklaşık olarak beş yüz bin adet tüy (veya kıl) bulunmaktadır. Bu tüyler, bulundukları bölgeye göre farklı uzunlukta, farklı sıklıkta, farklı kalınlıkta, farklı renklerde oldukları gibi farklı yaşam döngülerine sahiptirler. Örnek olarak; kaşlarımız ve kirpiklerimiz çok fazla uzamazken, saçımız çok fazla uzayabilir veya sakalımız çok hızlı uzayabilir. Saçlarımız yoğun olarak dökülebilirken kaşlarımızın dökülmesi çok yoğun değildir. Bazı tüylerimizin rengi koyu ve kalın iken, bazı tüylerimiz açık renkli ve ince olabilir.

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Normal şartlar altında cilt renginiz ne kadar beyaza yakın renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da daha çok kıl kökünün tahrip edileceğini ve sonuç etkinliğinizin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olacağını söylemek mümkündür.

Lazer epilasyon uygulamaları genel olarak 6-8 seans olarak planlanır. Seans sayısı kişinin özelliklerine, uygulama bölgesine ve tüy yoğunluğuna göre azalabileceği gibi artabilir de. İlk seanslarda koyu renkte olan ve kalın kıllar yüksek oranda epile edilebilirken, açık renge sahip ve ince olan tüyler düşük oranda epile edilebilir. İlerleyen seanslarda açık renge sahip ve ince olan tüyler kalınlaşır ve koyulaşır, uygulama seanslarına düzenli olarak devam ettiğiniz taktirde de kalınlaşan ve koyulaşan tüyleriniz de epile edilmiş olur.

- Lazer epilasyon için uygun yaş aralığı nedir, kaç yaşında lazer epilasyon yaptırılır ?

Hormonlarımız, vücudumuzda bulunan tüylerin gelişiminde önemli bir etkendir. Hormonlarımızın düzensiz olması, vücudumuzda tüylenmeye yol açabileceği gibi lazer epilasyon uygulamalarının etkinliğinin düşmesine de neden olabilir.

Gelişimini tamamlamamış, ergenlik çağında bulunan kişilerin ve hamilelik sürecinde olan kişilerin hormonlarının düzensiz olarak çalıştığını söylemek mümkündür.

Epilasyon yaptırmak için bulunduğunuz yaşın öneminin, hormonal durumunuzla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda, sonuç etkinliğinizin düşük olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıntı bilgiye sahip olmak için uazının devamını görüntüleyebilirsiniz

- Daha önce geçirdiğim veya geçirmekte olduğum rahatsızlığım var, Lazer epilasyon yaptırmamda bir sakınca var mıdır?

Geçirdiğiniz veya devam etmekte olan rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmeden uzmanlarımızın bu konuda bir yorum yapma şansı maalesef ki yoktur. 

- Yaz aylarında lazer epilasyon yapılır mı ?

Lazer epilasyon uygulamaları, düşük miktarda da olsa cildimizde bir hasar yaratır. Uygulama yapılan bölgeler güneşe karşı daha hassas olur ve daha savunmasız kalır, bu da cildinizde lekelenme sorunları ile karşılaşma ihtimalinizi ortaya çıkarır. Cildimizin uygulama sonrasında gördüğü bu hasarı tamir edebilmesi ve hasarın etkilerinin ortadan kaldırabilmesi için zamana ve korunmaya ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz aylarında gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulaması sonrasında, yaklaşık 7-10 gün uygulama yapılan bölgeye güneş ışınlarına maruz kalmamasını sağladığınız taktirde uygulama yaptırmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Güneş koruyucu kremleri düzenli olarak kullanırsanız ve cildinizi koruyacak kıyafet seçimine dikkat ederseniz, cildinizi lekelenmelerden rahatlıkla koruyabilirsiniz. 

- Lazer epilasyon kaç seans yapılmalı?

Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin koltuk altı, bacak bölgesi, genital bölge gibi daha önceden kılların alındığı bölgelerde kılların tamamen yok olması için ortalama 5-6 seans yeterli olabilir.   Devamını Okumak İçin =>Lazer epilasyon kaç seans yapılır ?

 

- Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekilenler ?

Lazer epilasyon; istenmeyen kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir. Işın dalgalarının kıl köklerinde hasara neden olması, tüylerden tamamen kurtulmanızı sağlamaktadır. İstenmeyen tüyler, özellikle kadınların korkulu rüyasıdır. Tüylerden kurtulmanın birçok yöntemi bulunsa da, en ağrısız ve kolay yöntemi, lazer epilasyondur. Tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon yaptırmadan önce ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.   Devamını Okumak İçin => Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekilenler

  

Lazer Epilasyon, uygulama bölgesine gönderilen lazer ışınının ciltten geçerek kıl kökünde ısı oluşturup tahrip etmesi sonucu kılların bazılarının kalı...

Bu epilasyon türünün uygulanabilmesi adına öncelikle kişinin cilt yapısının bu uygulamaya uygun olup olmadığının kontrolu gerçekleştirilmektedir. ...

Lazer epilasyon

Lazer enerjisi kullanılarak; vücuttaki istenmeyen tüylerin kalıcı bir şekilde yok edilmesi işlemine lazer epilasyon denir.

Farklı teknolojik teknikleri ile kıl bitimini hedefleyen lazer epilasyon uygulamaları, farklı uygulamalar olması sebebi ile seansları da değişmektedir...

İstenmeyen tüylerden kurtulmak istenildiğinde lazer epilasyon ile kaliteli sonuçlar alınabilmektedir. Cilt üzerine uygulanan lazer sayesinde tüylerin ...

Lazer epilasyon son zamanlarda kadınların çok fazla tercih ettiği sistemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların ortak sorunu olan istenme...

Lazer epilasyon uygulamaları içerisinde en yeni teknoloji olması ile ön plana çıkan Buz lazer epilasyon en çok tercih edilen yöntemler arasında yer al...

Milyonlarca insan tarafında tüm dünyada, istenmeyen tüylerden kurtulmak için para farklı yöntem ve teknikler denenmektedir. Bu yöntemler yöreye göre ...

Lazer epilasyon günümüzde en çok kullanılan etkili yöntemlerden biridir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak istediğinizde bu uygulamayı tercih edebilirsi...

Kıl köklerinin hepsi aynı büyüme evresinde olmadığı için tek seans ile uygulama yapılması doğru olmayacaktır. Uygulama esnasında olgun fazda kıl kökle...

Lazer epilasyon artık hayatımızın vazgeçilmez uygulamalarından bir tanesidir. Hayatımızı kolaylaştıran ve bizi daha iyi hissettiren lazer epilasyon uy...

Lazer epilasyon istenmeyen bölgelerdeki tüylerin azaltılması ve önlenmesi için etkili yöntemlerden biridir. Lazer epilasyon çoğunlukla sonbahar, kış ...

Lazer epilasyon sonrası yanmalar ve lekelenmeler meydana gelebilir. Lazer epilasyonda zarar görmemek için bir uzman bir dermatologun kontrolünde lazer...

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon uygulaması adındanda anlaşılacağı üzere bikini bölgesine uygulanmaktadır.

Tüm dünya da kabul görmüş ve oldukça etkili olan lazer epilasyon kalıcılığı sayesinde istenmeyen tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Lazer epilasyon, kıl köklerine uygulanan lazer ışıkları ile kıl köklerinin yakılması ve kesin olarak yok edilmesi işlemidir.

Epilasyon kadın ve erkekler tarafından tercih edilen ve istenmeyen tüylerden kurtulmaya yarayan etkili bir yöntemdir.

Lazer epilasyon sonrasında jilet kullanımına genellikle ihtiyaç olmamaktadır. Ancak seans aralarında genellikle ilk seanslarda seans aralarında çıkan ...

Lazer epilasyon günümüzde kadın ve erkeklerin sıkça başvurdukları hizmetler arasındadır. Bu hizmet ile kişi belirli seanslar de uzman hekim eşliğinde ...

Bayan ve erkeklerin son yılarda kurtarıcısı haline gelen lazer epilasyon istenmeyen tüylere kesin çözüm sunması ile biliniyor. Yapılan araştırmalar so...

Lazer epilasyon aletleri, kıl köklerini gördüğü her yere uygulanabilmektedir. Kıl köklerini tamamen kurutup, tekrar çıkmasını engellemektedir. Kadınla...

Lazer epilasyon; istenmeyen kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir. Işın dalgalarının kıl köklerinde hasara neden olması, tüylerden tamamen kurtulma...

1995 yılından beri lazer epilasyon uygulamaları yapılmaktadır. Lazer epilasyon uygulamaları ile birlikte, çoğu kişi istenmeyen tüylerinden kurtulmakta...

Lazer epilasyon, tüy köklerinin lazer ışığı ile yakılması yöntemine verilen isimdir. Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan lazer epilasyon ağrıs...

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için etkili olan yöntemlerden biridir. Günümüzde birçok kişi lazer epilasyon yöntemini kullanarak, gün...

Lazer epilasyon, vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yer alan kıl köklerinin lazer ışınları ile yok edilesi yöntemidir.

Lazer epilasyon vücutta bulunan tüylerin yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon için üretilen cihazların yardımıyla kalıcı olarak bu tüylerden kurtul...

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan yöntemlerden olan lazer epilasyon, ileri teknoloji cihazlar ve yöntemler sayesinde geçici çözümleri ger...

Lazer epilasyon süreleri değişiklik göstermektedir. Uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermekte olup, 5 dakika ya da 1 saat gibi süren seans ...

Lazer Epilasyon uygulamaları, İnsan vücudunda bulunan kıl ve tüyleri azaltmak ve ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen tedavilerden birisidir....

Lazer epilasyon gelişen teknoloji ile epilasyon yöntemlerinde de değişiklikler yaşatmıştır. Daha önceleri ütüleme yöntemi ile iğneli epilasyonla ya da...

Lazer epilasyon 18 yaşını doldurmuş bay ve bayan isteyen herkes için uygun bir kıl yok etme işlemidir. Bu işlemi uygulamak için 18 yaşını beklemekteki...

Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin koltuk altı, bacak bölgesi, genital bölge gibi daha önce...

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak amaçlı uygulanan lazer epilasyon işlemi aşırı bir acı hissi uyandıran bir uygulama değildir.

Lazer epilasyon teknolojisi ne olursa olsun hamilelik döneminde anne adaylarının lazer epilasyon uygulaması yaptırmamaları tavsiye edilmektedir.

Lazer epilasyon her şey usulüne göre uygulandığı takdirde hiçbir risk faktörü yaşanmamaktadır aslında. Ama tabi bu biraz da sizin yaptığınız tercihler...

Lazer epilasyon yöntemi ile kıl köklerinize ışınlar gönderilerek bu bölgedeki kıl köklerinin yakılması hedeflenir.

Bize Sorun

Konu ile ilgili sorularınızı buradan sorabılırsınız...

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

E-mail adresiniz

Soru Başlığınız

Sorunuz

Daha Önce Sorulmuş Sorular

 • Zahide Çiçek
  Kol ve bacak bölgelerinde ki tüylenmenin durdurulm... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Zahide hanım, konu ile alakalı tarafınıza ... Devamı...
 • Kezban Vural
  Merhaba, 18 yaşında lazer epilasyon tedavisi uygul... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Kezban hanım, konu ile alakalı tarafınıza ... Devamı...
 • Gürkan Demir
  Lazer epilasyon kas gelişiminde sorun olur mu ? Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Gürkan bey, konu ile alakalı tarafınıza il... Devamı...
 • Dursun Çevik
  Bir lazer epilasyon seansı ne kadar sürer? Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Dursun bey, konu ile alakalı tarafınıza il... Devamı...
 • Sevda Özlemiş
  Gebelikte de lazer epilasyon uygulaması yapılabili... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Sevda hanım, konu ile alakalı tarafınıza i... Devamı...
Tüm Sorular

Çalışma Saatlerimiz

Hizmet verdiğimiz saatler

09:00 - 19.00

© 2018 Dr.Derm Right Reserved

Sosyal Medya'da Biz

Hemen Ara Neredeyiz

Neredeyiz ?

Tunalı Hilmi Cad. 111/6
Kavaklıdere / Çankaya / Ankara

0(312) 465 05 65

0(537) 778 47 55