Kapat

Biz Sizi Arayalım!

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

E-Mail

Mesajınız

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonu istenmeyen tüylerimizden kurtulabilmemizi sağlayan bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz.

Lazer epilasyonun ne olduğunu sizlere daha iyi bir şekilde anlatabilmemiz için öncelikle lazer ve epilasyon kelimelerinin anlamlarına değinmemiz gerekiyor.

Lazer kelimesi İngilizce “laser” kelimesinden dilimize geçen ve “Uyarılmış yayılım ile güçlendirilmiş ışık” anlamına gelen fizik bilim dalına ait bir kelimedir. Farklı dalga boylarındaki ışığın bir demet haline getirilmesi ve farklı amaçlarla kullanılmasını sağlayan bir teknolojiyi içerir. Medikal estetikte de yoğun olarak kullanılan lazer teknolojisi, epilasyon işlemlerinin daha kısa sürede, daha yüksek sonuçlara ulaşan ve daha ağrısız işlem yapabilmesine imkan tanıyan bir teknoloji olması, sizlerin bu teknolojiyi tercih etmesindeki en önemli nedenlerden biridir.

Epilasyon kelimesi fransızca “épilation” kelimesinden dilimize geçen ve vücudumuzda bulunan istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlamaya çalışan uygulamalar bütünü olarak tanımlanabilen bir kelimedir. Farklı teknikler ve teknolojiler aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi farklı araç ve malzemelerle de yapılabilir.

Bu açıklamalar ışığında Lazer epilasyonu “ lazer teknolojisi kullanılarak istenmeyen tüylerden kurtulma işlemi” olarak da tanımlamamız mümkündür. Lazer epilasyon uygulamalarında gerçekleştirilen işlem, Selektif Fototermoliz işlemi olarak da adlandırılabilir. Fototermoliz; “ Işık aracılığı ile oluşturulan ısının kıl köklerini kalıcı olarak tahrip etmesi” olarak tanımlanabilir. Kısaca; lazer aracılığı ile üretilen enerjinin kıl kökleri hedeflenerek deri altına gönderilmesi ve uygulama yapılan bölgedeki kıl köklerinin tahrip edilmesi işlemidir.

Lazer Epilasyon uygulamaları farklı dalga boylarına sahip lazer sistemleri tarafından gerçekleştirilebilir. Dalga boyları nanometre (kısaltması nm) cinsinden ifade edilir ve lazer uygulandığında cildin ne kadar alt tabakalarına ulaşabileceğini gösterir. 1 nanometre 1 milimetrenin milyonda biridir (1mm= 1.000.000 nm). Bu teknolojiler arasında en çok kullanılan lazer sistemleri aşağıdaki gibidir;

Alexandrite lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Alexandrite (Aleksandrayt olarak okunur) adı verilen bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulması nedeni ile adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 755 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Uygulama gücüne, Uygulama hızına, Uygulama yapılan daha büyük alan boyutu, uygulama kolaylığı ve ağrı oranı daha az olan Alexandrite lazerler, sonuçları açısından ülkemizde tercih edilen lazer epilasyon teknolojilerinden birisi olmuştur.

Diode Lazer: Diode (Diyot olarak okunur) adı verilen elektronik devre elemanının lazer teknolojisinde kullanılması ile ortaya çıkan diode lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 810 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Diode lazer, son yıllarda yaygınlaşan ütüleme teknolojisi ile birlikte daha az ağrılı uygulamalar yapma şansına sahip olmuş ve piyasada daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Nd: Yag Lazer: Güçlendirilen ışık demetinin Nd: yag (Endiyag olarak okunur) olarak belirtilen ve birkaç özel elementi içeren özel bir kristalden geçmesi sağlanarak oluşturulmasından adını alan bu lazerler, lazer epilasyon cihazlarında 1064 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Farklı nedenlerden kaynaklanan cilt sorunlarının tedavilerinde de kullanılan bu lazer, hız, etkinlik ve uygulama kolaylığı sağlaması gibi artıları nedeni ile tercih edilen lazer epilasyon teknolojileri arasına girmiştir.

IPL: Bir kısaltma olan IPL (Aypiel olarak okunur), açılımı Intense Pulsed Light olan ve “ Güçlendirilmiş atımlı ışık” olarak çevirebileceğimiz bir teknolojinin adıdır. Lazer epilasyonlardan önce keşfedilen ve lazer epilasyon sistemlerinden daha eski bir teknolojiye sahip olan IPL teknolojisi, günümüzde hala kullanılmaktadır. Işık kaynağının bir bütün olarak kaynaktan çıkmaması, yayılarak ilerlemesi ve dağınık olması nedeni ile IPL, bir lazer DEĞİLDİR ve gerek sonuçları gerek uygulama hızı açısından lazer uygulamalarının sonuçlarından ve hızından çok daha düşüktür.

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Cilt renginiz ne kadar beyaza yakın renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da sonuç etkinliğinizin daha yüksek olacağını gösterir. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olur.

Lazer epilasyon uygulamalarında en önemli noktalardan birisi, cilt tipinizin doğru tespit edilerek sizin cildinize uygun enerji düzeyinin belirlenmesi ve uygulanmasıdır. Bunun belirlenmesi ve cildinizde uygulama sonrasında kalıcı bir hasar riski ile karşı karşıya kalmamak için, Uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilen uygulamaları tercih etmeniz gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulamalarındaki nihai hedef; cildinize kalıcı bir zarar vermeden istenmeyen tüylerinizden büyük oranda kurtulmanızı sağlamaktır. Lazer Epilasyon uygulamalarının sonuçları ve kalıcı bir zarar verme riski farklı etkenlere göre değişmektedir. Bu etkenleri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz;

Lazer epilasyon cihazına bağlı etkenler;

- Cihazın Uluslararası standartlara sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın uygulanan kişinin cilt tipi, kıl tipi gibi kişisel özelliklerine uygun teknolojiye sahip bir cihaz olup olmadığı,
- Cihazın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

Uygulamayı yapan kişiye bağlı etkenler;

- Uygulamanın Doktor kontrolünde gerçekleşip gerçekleşmediği,
- Uygulamayı yapan kişinin gerek kullandığı cihazla ilgili, gerek mesleki eğitimi alıp almadığı,
- Uygulamayı yapan kişinin uygulama prosedürlerini tam olarak yerine getirip getirmediği,
- Uygulamayı yapan kişinin, uygulama yapılacak olan kişiyi uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirip bilgilendirmediği sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

Uygulama yapılan kişiye bağlı etkenler;

- Uygulama yapılacak kişinin cilt tipi, kıl tipi, yaşı,
- Hormonal durumu, cildinin mevcut durumu, uygulama öncesinde ve uygulama süresince kullandığı ve kullanacağı ilaçlar,
- Geçirdiği veya devam eden rahatsızlıklar, kullanılmakta olan protezler,
- Uygulama seanslarının tarihlerinin belirlenmesi ve belirlenen tarihlere uyulması sonuç etkinliği ve uygulanan kişiye kalıcı bir hasar verme riskinin minimize edilmesi açısından önemlidir.

 
- Lazer epilasyon uygulaması canımı yakar mı, ağrı hisseder miyim?

İnsanların ağrı eşikleri, birbirinden farklıdır. Bu etken yaş, cinsiyet, hormonal durum, uygulama yapılan bölge ve kullanılan teknoloji vb. etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca hassas bölgelerde yapılacak uygulama öncesinde kullanılan anestetik kremler, hissedeceğiniz ağrıyı azaltabilmektedir. Gerçekleştirilecek uygulamanın canınızı yakıp yakmayacağını veya ağrı hissedip hissetmeyeceğinizi görebilmeniz için en azından bir uygulama yaptırmanız gerekmektedir. 

-Lazer epilasyon yaptırdığımda uygulama yapılan bölgedeki bütün tüylerimden kurtulabilecek miyim?

Vücudumuzun tamamında yaklaşık olarak beş yüz bin adet tüy (veya kıl) bulunmaktadır. Bu tüyler, bulundukları bölgeye göre farklı uzunlukta, farklı sıklıkta, farklı kalınlıkta, farklı renklerde oldukları gibi farklı yaşam döngülerine sahiptirler. Örnek olarak; kaşlarımız ve kirpiklerimiz çok fazla uzamazken, saçımız çok fazla uzayabilir veya sakalımız çok hızlı uzayabilir. Saçlarımız yoğun olarak dökülebilirken kaşlarımızın dökülmesi çok yoğun değildir. Bazı tüylerimizin rengi koyu ve kalın iken, bazı tüylerimiz açık renkli ve ince olabilir.

Lazer epilasyon sistemleri, renk üzerinde etkin çalışan sistemlerdir. Bu durumu genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz; Normal şartlar altında cilt renginiz ne kadar beyaza yakın renge sahip ise o kadar yüksek enerji kullanarak uygulama yaptırabilirsiniz, bu da daha çok kıl kökünün tahrip edileceğini ve sonuç etkinliğinizin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Uygulama yaptırdığınız bölgelerdeki tüylerinizin rengi ne kadar siyaha yakın renkte ise uygulama sonuçlarınızın başarısı o kadar yüksek olacağını söylemek mümkündür.

Lazer epilasyon uygulamaları genel olarak 6-8 seans olarak planlanır. Seans sayısı kişinin özelliklerine, uygulama bölgesine ve tüy yoğunluğuna göre azalabileceği gibi artabilir de. İlk seanslarda koyu renkte olan ve kalın kıllar yüksek oranda epile edilebilirken, açık renge sahip ve ince olan tüyler düşük oranda epile edilebilir. İlerleyen seanslarda açık renge sahip ve ince olan tüyler kalınlaşır ve koyulaşır, uygulama seanslarına düzenli olarak devam ettiğiniz taktirde de kalınlaşan ve koyulaşan tüyleriniz de epile edilmiş olur.

-Lazer epilasyon yaptırmak için belirli bir yaşta olmak gerekli midir, kaç yaşında epilasyon yaptırabilirim?

Hormonlarımız, vücudumuzda bulunan tüylerin gelişiminde önemli bir etkendir. Hormonlarımızın düzensiz olması, vücudumuzda tüylenmeye yol açabileceği gibi lazer epilasyon uygulamalarının etkinliğinin düşmesine de neden olabilir.

Gelişimini tamamlamamış, ergenlik çağında bulunan kişilerin ve hamilelik sürecinde olan kişilerin hormonlarının düzensiz olarak çalıştığını söylemek mümkündür.

Epilasyon yaptırmak için bulunduğunuz yaşın öneminin, hormonal durumunuzla alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda, sonuç etkinliğinizin düşük olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

-Daha önce geçirdiğim veya geçirmekte olduğum rahatsızlığım var, Lazer epilasyon yaptırmamda bir sakınca var mıdır?

Geçirdiğiniz veya devam etmekte olan rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmeden uzmanlarımızın bu konuda bir yorum yapma şansı maalesef ki yoktur. 

-Yaz aylarında Lazer epilasyon yaptırılmaması gerektiği söyleniyor, bu doğru mudur?

Lazer epilasyon uygulamaları, düşük miktarda da olsa cildimizde bir hasar yaratır. Uygulama yapılan bölgeler güneşe karşı daha hassas olur ve daha savunmasız kalır, bu da cildinizde lekelenme sorunları ile karşılaşma ihtimalinizi ortaya çıkarır. Cildimizin uygulama sonrasında gördüğü bu hasarı tamir edebilmesi ve hasarın etkilerinin ortadan kaldırabilmesi için zamana ve korunmaya ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz aylarında gerçekleştirilen lazer epilasyon uygulaması sonrasında, yaklaşık 7-10 gün uygulama yapılan bölgenizin direkt güneş ışınlarına maruz kalmamasını sağladığınız taktirde uygulama yaptırmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Güneş koruyucu kremleri düzenli olarak kullanırsanız ve cildinizi koruyacak kıyafet seçimine dikkat ederseniz, cildinizi lekelenmelerden rahatlıkla koruyabilirsiniz.

Lazer epilasyon vücutta bulunan tüylerin yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon için üretilen cihazların yardımıyla kalıcı olarak bu tüylerden kurtul...

Lazer epilasyon sonrasında jilet kullanımına genellikle ihtiyaç olmamaktadır. Ancak seans aralarında genellikle ilk seanslarda seans aralarında çıkan ...

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan yöntemlerden olan lazer epilasyon, ileri teknoloji cihazlar ve yöntemler sayesinde geçici çözümleri ger...

Lazer epilasyon süreleri değişiklik göstermektedir. Uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermekte olup, 5 dakika ya da 1 saat gibi süren seans ...

Lazer Epilasyon uygulamaları, İnsan vücudunda bulunan kıl ve tüyleri azaltmak ve ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen tedavilerden birisidir....

Lazer epilasyon gelişen teknoloji ile epilasyon yöntemlerinde de değişiklikler yaşatmıştır. Daha önceleri ütüleme yöntemi ile iğneli epilasyonla ya da...

Lazer epilasyon 18 yaşını doldurmuş bay ve bayan isteyen herkes için uygun bir kıl yok etme işlemidir. Bu işlemi uygulamak için 18 yaşını beklemekteki...

Lazer epilasyon seans sayısı uygulama yapılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Örneğin koltuk altı, bacak bölgesi, genital bölge gibi daha önce...

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak amaçlı uygulanan lazer epilasyon işlemi aşırı bir acı hissi uyandıran bir uygulama değildir.

Lazer epilasyon teknolojisi ne olursa olsun hamilelik döneminde anne adaylarının lazer epilasyon uygulaması yaptırmamaları tavsiye edilmektedir.

Lazer epilasyon her şey usulüne göre uygulandığı takdirde hiçbir risk faktörü yaşanmamaktadır aslında. Ama tabi bu biraz da sizin yaptığınız tercihler...

Lazer epilasyon yöntemi ile kıl köklerinize ışınlar gönderilerek bu bölgedeki kıl köklerinin yakılması hedeflenir.

Bize Sorun

Konu ile ilgili sorularınızı buradan sorabılırsınız...

Adınız Soyadınız

Telefon Numaranız

E-mail adresiniz

Soru Başlığınız

Sorunuz

Daha Önce Sorulmuş Sorular

 • Pelin Kurtulmuş
  Selam, lazer epilasyon yaptırmak istiyorum ancak a... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Pelin Hanım, epilasyon yapılacak bölge ve ... Devamı...
 • Hatice Çelik
  Lazer epilasyon yaptırmak istiyorum, ancak yaz gel... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Hatice Hanım, Lazer epilasyon düşük ölçüde... Devamı...
 • Filiz Soydan
  Merhaba, lazer epilasyon yaptırmak istiyorum ancak... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Filiz hanım lazer epilasyonda öncelikli ol... Devamı...
 • Cemal Baş
  Merhaba, sırt bölgesinde daha doğrusu omuz bölgesi... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Merhaba Cemal bey öncelikli olarak kıl yapınızı in... Devamı...
 • yakup
  merhabalar, ben daha önce sırt göğüs boyun ve omuz... Devamı...
  • Doktor Cevabı
   Yakup bey merhaba öncelikli olarak kıl yapınızı i... Devamı...
Tüm Sorular

Çalışma Saatlerimiz

Hizmet verdiğimiz saatler

09:00 - 19.00

© 2016 Dr.Derm Right Reserved

Sosyal Medya'da Biz

Hemen Ara Neredeyiz

Neredeyiz ?

Tunalı Hilmi Cad. 111/6
Kavaklıdere / Çankaya / Ankara

0(312) 465 05 65

0(537) 778 47 55