Zaman içerisinde aşırı güneşle temas etme, fazla sigara tüketimi, yaşlanma süreci, gibi nedenlere bağlı olarak ciltte kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu kırışıklıkların oluşumunu önlemek ve kırışıkları azaltmak için tıp alanında bazı uygulamalar ön plana çıkmıştır. Botulinum Toksin olarak adlandırılmakta olan bu yöntem Clostridium botulinu olarak bilinen bir bakteriden elde edilmekte olan protein ile uygulanmaktadır. İlgili ürün yaklaşık olarak 10 yılı aşkın bir süredir tıp alanında sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Son dönemlerde kozmetik alanında da oldukça büyük adımlar atmakta olan bu ürün, özellikle kırışık azaltıcı kremlerin üretiminde kullanılmaktadır. Uygulamanın gerçekleştirilme kriterleri arasında yaş kriteri oldukça önem içermektedir. Botulinum Toksin uygulamasında yaş kriteri 18-65 yaş aralığıdır.

Botulinum Toksin Uygulama Şekli

Ciltteki kırışıklıklar üzerinde  etki göstermekte olan bu uygulama çoğunlukla Alın, iki kaş arası, göz ve ağız çevresi ve boyun kısmında  uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemine başlanmadan önce tedavinin nasıl uygulanacağı kişiye tüm detayları ile uzman tarafından anlatılmaktadır. Öncelikle uygulamanın yapılacağı bölge üzerine lokal anestezi özelliğini kazandıracak olan bir krem uygulanmaktadır. Sonrasında uygulanacak olan alanın yapısına göre tercih edilmekte olan ince uçlu iğneler yardımı ile bölgede yer alan kırışık noktalar hedef alınarak enjeksiyon işlemi başlatılmaktadır.

Botulinum Toksin Uygulama Şekli

Botulinum Toksin Uygulama Şekli

Ortalama olarak 15 dakika sürmekte olan bu uygulama sonrası oldukça önemli bir süreci beraberinde getirmektedir. İşlem sonrasında aynı gün normal yaşamına devam etmekte olan kişi, yaklaşık olarak 6 aylık periyodlarda uygulamayı tekrarladığı takdirde en iyi sonuca ulaşmış olmaktadır. Bu uygulamadan en iyi sonucu alabilmek adına atılması gereken bir adım ise Botulinum Toksin’in yaptırılacağı zamanın doğru olmasıdır. Çoğunlukla ciltte yeni oluşmakta olan kırışıkların farkedildiği zamanda yaptırılan  uygulama yer edinmiş çizgilerin tedavisinden daha verimli olmaktadır.

Botulinum Toksin’in Riskleri

Botulinum Toksin işleminin uygulanması aşamasına bakıldığında doğru uygulandığında az risk içeren  bir yöntem olarak gözükmektedir. Bu yöntem yalnızca uygulanan alanda olan küçük kızarıklık, morarma ve baş ağrısı gibi bazı şikayetleri beraberinde getirebilir. Her tedavide olduğu gibi azda olsa riskleri vardır.  

Menü