Kimyasal Peeling (Cilt soyma) işlemi, bir veya birden fazla kimyasal asit veya solüsyonun cilde uygulanması ve cildin yüzeyinde kontrollü bir hasar oluşturulması ile gerçekleştirilir.

Kimyasal Peeling (soyma) işleminin amacı, yüzeyde bulunan ve yaşlanma belirtilerinin bulunduğu cilt tabakasının altındaki sağlıklı derinin yüzeye çıkarılmasını ve bunu gerçekleştirirken hasarlanan cildin kendini yenileme avantajından faydalanmaktır.

Gerçekleştirilen bu işlemler kontrollü bir biçimde ve uygulanan kişilerin ihtiyacı olan farklı derinliklerde bulunan katmanlarının soyulması ile yapılmaktadır. Burada oluşturulacak hasarın derinliği, cildimizin barındırdığı sorunların derinliğine göre Uzman Doktor tarafından belirlenmektedir.

Kimyasal Peeling (Cilt Soyma) Nedir, Nasıl Yapılır?

Kimyasal Peeling (Cilt Soyma) Nedir, Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling işlemi oldukça dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Uygulama sonrasında peeling için uygun bir etken madde ile nötralize edilerek kontrollü hasarlanma sonlandırılır. Bu işlemde oluşturulan etki, cildin yandığını sanarak yanmaya karşı bir tepki vermesini sağlamaktır.

Kimyasal Peeling işleminde uygulanacak kişinin yaşına, cilt hassasiyetine ve cilt sorunlarına, peeling işlemin derinliğine ve kullanılacak solüsyonlara göre değişmekte ve buna göre bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Bu anlamda, uygulamanın uzman doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gereken bir işlem olduğunu özellikle belirtmemiz gerekmektedir.

Kimyasal Peeling uygulaması ile hangi sorunlar giderilir?

Kimyasal peeling uygulaması, cildimizdeki istenmeyen sorunlardan büyük bir kısmı üzerinde etkilidir. Bu sorunları;

  • Akne ve sivilceler, bunların neden olduğu izler
  • Doğum kontrol ilaçları veya doğum nedeni ile oluşan lekeler,
  • Güneş lekeleri ve Yaşlılık lekeleri (solar lentigo),
  • Göz altı ve ağız çevresi gibi ince derinin bulunduğu bölgelerdeki kırışıklıklar,
  • Yüzeyel yaza izleri olarak belirtebiliriz.

Kimyasal Peeling uygulması kaç seans uygulanır?

Kimyasal peeling uygulamalarında seans sayıları uygulama yapılacak olan kişiye, sorunlara ve uygulama türüne göre değişmekle birlikte ortalama olarak;

  • Yüzeyel peeling uygulamalarında 3 ile 4 hafta aralıklarla yaklaşık olarak 3 ile 7 seans arasında,
  • Orta seviyede peeling uygulamalarında 2 ile 4 ay aralıklarla yaklaşık olarak 2 ile 4 seans arasında,
  • Derin seviyede peeling uygulamalarında ise genel olarak 1 seans uygulama gerçekleştirmek yeterli olmaktadır.
Menü