PRP Tedavisi Nedir?

 1. Anasayfa
 2. PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Nedir?

 1. Anasayfa
 2. PRP Tedavisi Nedir?

Bu yazımızda, PRP tedavisi nedir, nasıl yapılır, hangi amaçlarla kullanılır, yan etkileri var mıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Enjeksiyon yoluyla yapılan PRP tedavisi, son yıllarda sıkça adını duyduğumuz bir işlem. PRP tedavisi ünlü sporcuların daha hızlı iyileşmek için, cildindeki bozulmaları gidermek isteyenlerin de gençleşmek için kullandıkları bir yöntem.

PRP tedavisi nedir?” sorusunu yanıtlamak için, ilk olarak bu enjeksiyon işleminin hangi prensiplere dayanılarak uygulandığını açıklamak gerekiyor. Gerek cerrahi uygulamalarda gerekse estetik amaçlı olarak etkin sonuçlar doğuran bu uygulamaya biraz daha yakından bakalım.

PRP Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

PRP Tedavisi Nedir?

PRP tedavisi nedir diye merak edenlere, önce PRP’nin açılımını söyleyelim. İngilizcesi “Platelet-Rich Plasma” olan PRP, Türkçe’ye “trombosit açısından zengin plazma” olarak çevrilebilir. Plazma, kanın çoğunlukla su ve proteinden oluşan kısmına denir. Bu plazma, kırmızı – beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin kan dolaşımı sırasında hareket edebilmesini sağlar. Bir kan hücresi olan trombosit, kanın pıhtılaşmasını ve zarar gören dokuların iyileşmesini sağlar.

Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken PRP enjeksiyonu yapılırken kandaki plazmayı toplamak için vücuttan kan alınır ve trombosit açısından zengin olan kısmı ayrıştırmak için bir makine kullanılır. Daha sonra, tedavi edilecek bölge uyuşturularak makinede ayrıştırılan trombosit zengin plazma bölgeye enjekte edilir.

Tedavi ve ücretleri hakkında detaylı bilgi almak, randevu kaydı oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurarak size geri dönüş yapmamızı talep edebilirsiniz.


Kimler PRP Tedavisi Yaptırabilir?

PRP enjeksiyonları;

 • Saç dökülmesi sorununu,
 • Kas yaralanmaları,
 • Artritle ilişkili ağrı ve eklem yaralanmalarını,
 • Yaşlanmaya bağlı cilt deformasyonlarını tedavi etmek amacıyla kullanılabilmektedir.

Bunlara ek olarak, PRP tedavisi cerrahi amaçlarla da kullanılmaktadır. Bazı hastaların, cerrahi operasyonlardan sonraki iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla PRP enjeksiyonları kullanılabilmektedir.

PRP Cilt Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

PRP Cilt Tedavisi

PRP Cilt Tedavisi

Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, PRP uygulaması kişinin kendi kanından alınan plazma kullanılarak gerçekleştirilir. PRP cilt tedavisi sırasında da aynı prensip uygulanmaktadır.

PRP cilt tedavisi yaptıran kişilerin yüz hatları daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Cildin onarım sürecini de hızlandıran bir işlem olduğu için, ciltte meydana gelmiş olan ton değişikliklerini gidererek daha kalın bir dermisin oluşmasını sağlar.

PRP tedavisi vücutta bulunan dokuların yenilenmesini sağlamaktadır çünkü trombositler büyümeyi sağlayan besinler ve proteinlerle dolu kan hücreleridir. Kişinin kendi vücudundan alınarak uygulandıkları için çok nadir görülen durumlar dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

PRP Cilt Tedavisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

PRP tedavisinin ne kadar süreyle ve hangi aralıklarla yapılacağını belirleyen faktörler vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Cilt yapıları kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Dolayısıyla, tüm prosedürün nasıl planlanacağıyla ilgili en belirleyici faktör cildin yapısıdır.
 • Tedavi uygulanacak kişinin beklentileri de bir diğer faktördür. Ciltte deformasyonun çok olduğu bir hastanın olumlu sonuçlar almasıyla deformasyon miktarı az olan birinin olumlu sonuçlar alması aynı sürede gerçekleşmeyecektir.

Genel olarak 4 – 5 hafta aralıklarla gerçekleştirilen üç seansla verimli sonuçlar alınabilmektedir. Daha derin kırışıklıklar ya da deformasyonlar için ise 6 ile 8 arasında değişen seanslar etkili olabilmektedir. PRP cilt tedavisi fiyat bilgilerini ve tedavi süreciyle ilgili ayrıntıları öğrenmek için Dr.Derm’e gelerek uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

PRP Tedavisi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP Tedavisi Nedir

PRP tedavisini hangi amaçla yaptırıyorsanız yaptırın, tedavi öncesi bazı katı kurallara uymak gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Enjeksiyon öncesinde aspirin ya da ibuprofen gibi kanı incelten ilaçların alımı bırakılmalıdır.
 • Omega-3 gibi yağ asitleri ya da vitamin takviyeleri alınıyorsa bunlar da bırakılmalıdır.
 • Seans öncesinde alkollü içecekler alınmamalı.
 • Romatizma tedavisinde kullanılan ilaçlar varsa bunlara da ara verilmelidir.

PRP Tedavisi Nedir? Kimler PRP Yaptıramaz?

Her ne kadar hastanın kendi kanından alınan plazmayla gerçekleştiriliyor olsa da, bazı kişilerin PRP tedavisi için uygun olmaması mümkündür. Örneğin, trombosit sayısı düşük olan ya da anormal trombosit fonksiyonları gösteren kişilerde bu tedavi yöntemi uygulanamaz.

Kanda yeterli oranda kırmızı kan hücresinin bulunmaması anlamına gelen anemi hastalığına sahip olanlar için de PRP tedavisi uygun değildir.

Kanser hastaları ve enfeksiyona bağlı rahatsızlıkları olan kişilerin de PRP tedavisi yaptırması tıbben uygun değildir.

PRP Tedavisinin Potansiyel Yan Etkileri

PRP cilt tedavisi, eklem sorunları için ya da cerrahi operasyon sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için… Hangi amaçla yapılırsa yapılsın aynı prensiple çalışmakta ve vücudun kendi kaynaklarını kullanarak tedavi etmektedir. Herhangi bir dış maddenin kullanılmaması, alerjik yan etkileri ortadan kaldırmaktadır. Fakat enjeksiyon yoluyla uygulandığı için bazı durumlar da mümkündür.

 • Enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik, tahriş ya da kaşıntı oluşabilir. Bu yan etkiler birkaç saat içerisinde kaybolmaktadır.
 • Hafif morarma ve bunu takiben meydana gelen ağrılar oluşabilir. Ağrı geçmezse ya da şiddeti artarsa doktora başvurmakta fayda vardır.
 • Enjeksiyona bağlı enfeksiyonlar gerçekleşebilir.

PRP Cilt Tedavisi Fiyat Bilgileri İçin Bizi Arayın!

Merak Ettikleriniz İçin Whatsapp
Merak Ettikleriniz İçin Whatsapp
Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın