Bölgesel zayıflama vücudun bazı bölgelerinde oluşan fazla kiloların giderilmesi amacıyla uygulanan incelme yöntemleridir. Fazla kilo problemi çağımızın en büyük sağlık problemlerinden birisidir.

Bölgesel zayıflama yöntemiyle kişi fazla kilolarından kurtulabilir ve daha sağlıklı bir hayata başlayabilir. Vücutta oluşan yağlanma kişinin günlük işlerini rahat yapamamasına sebep olabileceği gibi birçok hastalığa da davetiye çıkartabilir.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

İnsan vücudu kendine özgü bir çalışma prensibine sahip bir yapıdadır. Hayatta kalmak için enerji üretmemiz gerekir. Bu enerjiyi de tükettiğimiz besinlerden sağlarız. Tükettiğimiz besinlerin içerisindeki vitamin ve mineraller vücut tarafından emilir. Böylece hayati fonksiyonlar için enerji elde edilmiş olur. Fakat tüketebildiğimiz enerji miktarı ile ürettiğimiz enerji miktarı arasında dengesizlik olursa o zaman kilo problemi ortaya çıkar. Ne yazık ki; günümüz modern hayatın getirileri sebebiyle birçok insan artık tüketmesi gerektiği kadar enerji tüketememektedir. Bu da doğal olarak vücutta kiloların birikmesine sebep olur.

Fazla kilo problemi beraberinde başka sorunlar da getirir. Bölgesel yağlanma da bu sorunlardandır. Bölgesel yağlanma vücudun belli bölgelerinde oluşan yağ tabakalarıdır. Yağlanan bu bölgeler sağlığa zararlı olduğu gibi kişinin dış görünüşünü de olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumların giderilmesi için farklı kilo verme teknikleri geliştirilmiştir. Yağ birikiminin olduğu bölgeye uygulanan bu yöntemler sadece sorunlu bölgelerde etkin olur. Böylece sadece fazla kiloların biriktiği alandaki yalanmalar giderilmeye çalışılır.

Bölgesel Zayıflama Nedir?
Bölgesel İncelme Hangi Bölgelere Uygulanır?

Bölgesel İncelme Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yağlanma, temelde insan vücudunun kendini koruma şeklidir. Beslenme esnasında alınan proteinler, mineral ve vitaminler vücut tarafından yağ haline getirilir ve bu şekilde saklanır. Gerekli durumlarda da o yağ tabakaları enerji üretimi için tekrar harcanır. Fakat vücuda giren kalori miktarı tüketilen kalori miktarından fazla ise o kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Bu yağ dokuları farklı alanlarda birikebilir. Bölgesel incelme uygulamalarının en çok yapıldığı bölgeler;

  • Göbek
  • Bacak
  • Kol
  • Basen
  • Sırt

Bu bölgelerde yağ dokuları daha kolay bir şekilde depolanır. Fakat bölgesel incelme yöntemleri sayesinde bu bölgelerdeki yağlanmalar giderilebilir. Kişiye uygun bölgesel zayıflama yöntemi belirlendikten sonra tedaviye başlanır ve tedavi ortalama 1 ile 3 ay arasında değişebilmektedir. Bölgesel incelme uygulamaları yağ yakmanın yanında bölgedeki elastikiyet kaybını önleyerek selülit oluşumunu da engellemeye yardımcı olur.

Bölgesel İncelme Nasıl Yapılır?

Bölgesel incelme, vücudun farklı yerlerine lokal olarak uygulanan zayıflama yöntemleridir. Bölgesel incelme amacıyla pek çok farklı yöntem uygulanabilir. Önemli olan kişiye en uygun yöntemin belirlenmesidir. Bölgesel incelme uygulamalarında öncelikle kişi detaylı bir kontrolden geçirilir. Ardından vücudundaki yağ oranı ve bu yağın bölgelere dağılımı tespit edilir. Hastanın tedavi sonrasından beklentisi de dikkate alınır ve uzman tarafından kişiye uygun bölgesel incelme yöntemi belirlenir.

Yöntem belirleme kadar seans sayısı da tedavinin başarısı için önemli olduğu için seans sayısı belirlenir. Bölgesel incelme yöntemleri genellikle tek seanslık değil daha uzun süreli süreçlerdir. Bu aşama kişiye özel tedavi planlaması hazırlanır. Ardından tedaviye başlanır.

Bölgesel İncelme Nasıl Yapılır?

Bölgesel İncelme Yöntemleri Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri, farklı teknikler ve teknolojiler kullanılarak uygulanan lokal zayıflama yöntemleridir. Bu yöntemler günümüzde oldukça yaygın olmakla birlikte ulaşılabilirliği kolaylaşmıştır. Ankara bölgesel incelme çerçevesinde uyguladığımız yöntemleri aşağıda detaylı olarak ele aldık.

  • VelaShape: Velashape III, 4 farklı teknolojiyi aynı anda uygulama bölgesinde kullanarak bu teknolojilerin birlikte kullanılması ile birlikte oluşan sinerji ile sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Mezoterapi: Mezoterapi, uzun yıllardır kullanılan bir medikal estetik tedavisidir. Mezoterapide, uygulama yapılacak olan bölgeye göre farklı kombinasyonlarda hazırlanan kimyasal veya bitkisel ürün karışımlarının derinin altına küçük dozlarda ve çoklu iğne girişleri ile zerk edilmesi esastır. Uygulama alanları oldukça fazla olan Mezoterapi uygulamasında en çok gerçekleştirilen tedavilerin selülit tedavisi ve bölgesel incelme uygulamaları, elastikiyet kaybının önlenmesi ve elastikiyetin artırılmasına yönelik tedaviler olduğunu söyleyebiliriz.
  • Bölgesel Lipoliz: Bölgesel lipoliz oldukça etkili olabilen bir bölgesel incelme ve lokal yağ eritme yöntemidir. Bu uygulamada soya bitkisinden elde edilen fosfatidilkolin molekülü kullanılır. Bölgesel lipoliz uygulaması, vücutta spor ve diyetle gitmeyen dirençli yağlardan kurtulmak amacıyla uygulanan etkin, konforlu ve bir o kadar da güvenilir olabilen bir yöntemdir. Lokal lipoliz uygulamasında pek çok farklı bileşikler (lineloik ve oleik asitle hazırlanmış bileşikler) kullanılabilmektedir. Lokal lipolizin kokteyllerinde çok az miktarlarda kullanmakta iken lipoterapi de saf ve çok miktarda uygulanmaktadır.
  • X-Well: X-Well, oluşturduğu farklı yönlerde etki edecek titreşimler ile uygulama yapılan kişinin vücudunda yoğun bir titreşim oluşmasını ve oluşan titreşimler sonucunda vücut eklemlerinin ve kasların kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir işlemdir. Günde yaklaşık 10-15 dakika süren uygulamalar ile 45 dakikada harcayacağınız kaloriyi yakmanıza yardımcı olan bu sistem vücudun genel duruşunu güçlendirebilirken, kas dokusunun sağlamlığını ve elastikiyetini artırmasına yardımcı olur. Vücudun ürettiği mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olurken vücutta yağ yakımının artmasına ve lenfatik sistemin hızlanmasına da yardımcı oluyor.