Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı şekilde kurtulmayı vadeden bir uygulamadır. Bu nedenle son yıllarda büyük ölçüde rağbet görmektedir. Lazer işlemleri, bu alandaki teknolojiler ve işlem konforu üzerine oldukça fazla teknolojik gelişim söz konusu olmuştur.

Lazer epilasyon cilt altına özel cihazlarla iletilen ışınların ısıya dönüşmesi prensibiyle çalışır. Bu sayede kıl kökleri hasar görür ve mevcut kılların dökülmesi sağlanır. Kıl köklerindeki hasar neticesinde bölgede yeniden kıl çıkması engellenmiş olur. Uzun yıllardır denenen ve gelişmeye devam eden teknoloji, günümüzde pek çok kişi için güvenle uygulanabilmektedir.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Ankara

Lazer uygulamasıyla istenmeyen kıllarına kesin çözüm bulmak isteyenler için bu alanda geliştirmiş çeşitli cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar teknik donanım ve kullanıcı deneyimi bakımından birbirinden farklılaşabilir. Yaygın kullanılan üç dalga boyunda cihaz çeşidi söz konusudur. Bu lazer çeşitleri her kıl rengi, yapısında ve cilt renginde farklı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla “hangi lazer tüyleri bitirir?” sorusunun yanıtları kişiye özeldir. Alexandrite, Diode ve Nd Yag lazer teknolojileri ile farklı cilt rengi ve kıl yapılarına uygun işlem yapılması mümkündür.

Alexandrite Lazer

Dalga boyu 755 nanometre olan bir lazerdir. Atış süresi oldukça hızlıdır. Bu nedenle işlem süreleri bakımından avantajlıdır. Özellikle açık tenli ve koyu renk kıllara sahip kişilerin başarılı sonuçlar almasını sağlar.

Diode Lazer

810 nanometrelik dalga boyunda çalışan bir lazerdir. Özellikle geniş bölgeler için sıklıkla tercih edilmektedir. Hem açık hem koyu cilt renklerinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Açık renkli ve zayıf kıllarda da etkilidir.

Nd Yag Lazer

1064 nanometrelik bir dalga boyunda işlem yapmaktadır. Açık renk ciltlere kıyasla koyu ciltlerde daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Yalnızca istenmeyen tüy çözümü olarak değil, medikal amaçlarla da sıklıkla kullanılır.

Lazer Epilasyon Bölgeleri

Epilasyon lazer işlemleri oldukça yaygın şekilde uygulanmaktadır. Bunun nedeni, diğer epilasyon işlemlerinin aksine kalıcı şekilde tüylerden kurtulmak üzere yapılmakta olmasıdır. Dolayısıyla uzun vadede zaman ve para tasarrufu sağlamaktadır. Bununla birlikte işlem sonrası oluşan konfor da kişileri bu uygulamaya yönlendirmektedir.

Lazer epilasyon nasıl ve hangi bölgelere yapılır? İşlem, lazer uygulanmasında sakınca olmayan herkes için ve kıl bulunan hemen her bölgede uygulanabilir. Genital ve kol altı lazer en sık uygulanan işlemlerdir. Bununla birlikte bacak, kol, sırt, omuz, bıyık bölgesi gibi pek çok alan lazerle epilasyon için uygun kabul edilmekte, bu alanlarda başarılı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen lazer uygulamaları, yine kişinin kıl yapısına ve ten rengine uygun cihazlarla yapılır. Vücudun her bölgesinde farklı kıl yapıları bulunmaktadır. Örneğin genital bölge lazer işlemleri kalın ve koyu renkli kıllar için özelleşmiş cihazlarla yapılır. Dudak üstü kıllarında ise ince tüylere karşı iyi sonuç veren cihazların kullanılması gerekir. Dolayısıyla bir kişide farklı bölgeler için farklı cihaz kullanımı gerekebilir.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Yüz İçin Lazer

Yüzün orantısı, pürüzsüzlüğü, yüzdeki organların boyut ve durumunun yanı sıra kıllar da yüzdeki güzelliğin belirleyicilerindendir. Kadınlarda özellikle bıyık, çene, yanaklar ve kaş arasında kıllar görüntü açısından rahatsızlık verebilir. Erkeklerde ise sakal üzeri ve kaş ortası kıllar pek çok kişiyi rahatsız etmektedir. Yüz lazer işlemleri, buralarda çıkan kılların yok edilmesi için kullanılabilmektedir.

Erkek yüz lazer, sıklıkla sakalların üst kısmında ve kaş ortasındaki kıllar için yapılmaktadır. Bu kılların yapısına, cilt rengine bağlı olarak mevcut kıllara hangi lazer işlemiyle epilasyon yapılacağı belirlenir. Sakal çizgisinin altında yer alan boyun kılları da lazer işlemi için uygun kabul edilmektedir. Kadınlarda ise yüzde kaş ve kirpik dışında kıllar genellikle istenmemektedir. Dudak üstü lazer kadınlar tarafından yüz bölgesi için en sık talep gören işlemdir. Ayrıca çene, yanak ve kaş ortası, yüz bölgesi lazer işlemlerinin en sık yapıldığı diğer alanlardır.

Lazer Epilasyon

Tüm Vücut Lazer

Lazer epilasyon sayesinde vücudun tüm bölgelerindeki istenmeyen kıllar yok edilebilmektedir. Bu işlem hem kadın hem de erkekler için güvenli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. İşlem seansları tamamlandığında kişi kıllarının büyük kısmından kurtulur. Estetik açıdan sağladığı kolaylıkların yanı sıra lazer epilasyon kıl dönmesi tedavisi sonrası, hastalığın tekrar etmesini engelleyebilmektedir. Bu amaçla işlem yaptıran kişiler de vardır.

İhtiyaç olduğunu düşünen herkes, bu bölgelerde lazer yaptırabilir. Genital bölge için daha çok kadınlardan, sırt ve omuz içinse daha çok erkeklerden talep gelmektedir. Lazer epilasyon fiyatları işlemin yapıldığı bölge sayısına, kıl yapısına ve diğer pek çok parametreye göre belirlenmektedir. Sıkça tercih edilen bir işlem olması işlem fiyatlarının ucuzlamasını sağlamıştır.

Lazer Kalıcı Çözüm Mü?

Lazer epilasyon ne kadar kalıcı sorusu, işleme başvurmak isteyenlerin merak ettiklerindendir. Lazer cihazları uygulandıkları alandaki kıl köklerini tahrip eder. Dolayısıyla ilgili kıl kökünden çıkan kıllar daha az güçlü olmaya meyleder. İşlem seanslar hâlinde düzenli aralıklarla uygulandığında bu kıl kökleri tamamen yok olabilir. Bu da kılların ömür boyu çıkmaması anlamına gelir. Bu doğrultuda lazerin kalıcı bir çözüm olduğu söylenebilir.

Lazer işlemi kılların %80 ila %90 oranında azalmasını ve incelmesini sağlamaktadır. Genital bölgenin bazı kısımları, belirgin olmayan tüylerde işlemin verdiği sonuçlar bir miktar daha az olabilir.

  • Uygulamanın tüm kılları zayıflatma veya yok etme etkisi için seansların düzenliliği önemlidir.
  • Kişinin lazer sonrası kıl kökünü güçlendirme ihtimali bulunan işlemlerden kaçınması gereklidir.
  • Kıl tipine etkisi bilinen, doğru bir cihazla yapılan işlemler, daha yüksek etkili sonuç verecektir.
  • Kalıcı epilasyon sağlaması için lazer işleminin büyüme fazındaki kıl köklerine yapılması gerekir.
Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Epilasyon Lazer Kaç Yıl Etkili?

Lazer uygulaması genel anlamda iyi tolere edilir, pek çok kişinin istenmeyen tüylerinden ömür boyu kurtulmasını sağlamıştır. Uygulama sonrası kılların büyük bir bölümü yok olmaktadır. Bununla birlikte bu işlemlerin etkinliği pek çok faktöre bağlıdır. Uygulama herkes için aynı derecede olumlu sonuç vermeyebilir.

Lazer ömrü ne kadar” yahut “lazer yaptırdıktan sonra tekrar çıkar mı” benzeri sorular işlemle ilgili en çok merak edilenlerdendir. İşlem sonrası kıllar ciddi miktarda azalmakta veya yok olmaktadır. Bu da işlem yaptıran kişinin uzun aralıklarla yapacağı jilet uygulamaları vb. ile uzun süre tüysüz görünüm yaşayabilmesini mümkün kılar.

İşlem genellikle ömür boyu etkili olur. Hormonal problemler, işlemin uygun cihazlarla yapılmaması vb. etkinlik süresini azaltabilir. Ayrıca yılda bir kez yapılan hatırlatma atışlarının, lazer işleminin ömür boyu kalıcı olmasını desteklediği de bilinmektedir.

Lazer Epilasyon

Lazer Kaç Seansta Biter?

Lazer işlemi kıl köklerinin zarar görmesi ve kılların uzamasının engellenmesi prensibine dayanır. Kıl köklerinin tamamı aynı büyüme hızına sahip değildir. Bu nedenle her uygulamada farklı kıl köklerinin etkilenmesi beklenir. İşlem tekrarlanan seanslar şeklinde yapılır.

Lazer seans sayısı 6 ila 12 aralığında planlanır. Bu seans sayısı bazı nedenlerle sabit değildir. İlk olarak, lazer seans süresi ve sayısı, kişinin kıl ve cilt yapısından doğrudan etkilenir. Ayrıyeten geniş bir alan olan bacak lazer ya da sırt lazer uygulaması daha fazla seansta tamamlanabilir.

Lazer işleminin en kısa sürede ve en az seans sayısında tamamlanmasını sağlayacak bazı koşullar söz konusudur. Öncelikle işlemin lazer epilasyon çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olan, bu alanda uzmanlığı bulunan bir kişi tarafından yapılması gerekir. Kıl köklerini uyarabilecek ağda, cımbız vb. bu işlem sonrası kullanılmamalıdır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde lazer kalıcı epilasyon sağlayacaktır.

Lazer Epilasyon

Lazer 1 Seans Sonrası

Lazer, pek çok kişinin kalıcı epilasyon sağlaması nedeniyle tercih ettiği bir işlemdir. Bu işlemi yaptırmak isteyenler, bir seans lazer sonrası nasıl bir etki alınacağını merak etmektedir. Kıl köklerinin her biri farklı fazla bulunacağından bir seans sonrası kıl köklerinin %15 ila %20’si yok olmaktadır. İşlemin düzenli aralıklarla planlanan seans sayısı boyunca uygulanmasıyla tüylerin büyük kısmı kalıcı şekilde yok olur.

Hangi lazer epilasyon daha iyi gibi soruların yanıtı kişinin kıl yapısına ve cilt rengine göre değişkenlik gösterir. İşlem yapılırken bu kıl ve cilt yapılarının göz önünde bulundurulması önemli bir husustur. Ankara lazer epilasyon tavsiye isteyenler, Ankara’da en iyi lazer merkezi için araştırma yapanlar kendileri için uygun cihazları kullanmakta olan işletmeleri tercih edebilirler.

DrDerm Polikliniği, her kıl tipine, cilt rengine uygun cihazları bünyesinde barındırmaktadır. Merkezimizde son teknoloji cihazlarla, uzman hekim kontrolünde, güvenli bir şekilde lazer uygulamaları yapılmaktadır. Lazer epilasyon işlemleri yaptırmak, randevu ve bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.