Daha çekici dudaklar ve yüz görünümündeki gençleşme etkisi için dudak dolgusu nasıl yapılır? Hyalüronik asit ile yapılan dolgu işlemiyle hem hacim kazanma hem de asimetrik şekil bozukluklarını gidermek mümkün. Yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklar da bu uygulama sayesinde etkisini yitirmekte.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?
Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Estetik Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle yüzün genel ifadesine en uygun dudak tasarımına karar verilir. Bu noktada kişinin elde etmek istediği görünüm önemlidir. Dolgu, sadece hacim kazanmak için değil; dudak kenarlarından aşağıya doğru sarkmalar için de çözüm üretir.

Dudak bölgesindeki sinirler çok hassas olduğu için bu bölgeye yapılacak herhangi bir işlemde diğer bölgelere göre daha fazla acı hissi duyulabilir. Bu yüzden dudak dolgusu öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır.

Hastanın uygulama yapılacak bölgesine uyuşturucu etkisine sahip krem sürülerek işlem sırasında en az ağrı0 hissetmesi sağlanır. Ortalama 20 dakika kadar bu kremin etkisini göstermesini bekledikten sonra çok ince iğne uçları ile dudak dolgusu işlemine başlanabilir.

Yaklaşık 10 dakika kadar kısa sürede tamamlanan dudak dolgusu işleminde kullanılan dolgu maddesi Hyalüronik Asit bazlıdır ve bu madde vücudumuzun kendi kendine ürettiği bir maddedir. İnce iğneler ile dudaklarımıza dışarıdan gönderilen Hyalüronik Asit içerdeki Hyalüronik Asit ile birleşerek işlemin amacına ulaşmasını sağlar.

Dudak Dolgusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm dolgu tedavilerinde olduğu gibi dudak dolgusu için de yetkili sağlık kuruluşlarının tercih edilmesi gerekir.  Özellikle iğneleme kullanımındaki dikkatsizlik bazı yaralara neden olabileceği gibi dudak dolgusu işleminin zararsız yan etkileri arasında olan morluk ve şişlik de ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden dudak dolgusunda en çok dikkat etmeniz gereken şey tecrübesini yaptığı işlerle kanıtlamış bir uzmanın tercih edilmesidir.

Dudaklara dolgu uygulamasının ardından 2 saat süresince yeme-içme faaliyetlerine ara verilmelidir. Ayrıca dolgu uygulamasının gerçekleştirildiği gün ruj veya parlatıcı sürülmemesi önerilir. Yine en az 4 saat süre içerisinde eğer kullanılıyorsa sigara da içilmemelidir. Enfeksiyondan korunmak önemli olduğundan 24 saat içerisinde fiziksel temastan da kaçınılmalıdır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Süre Etkilidir?

Dudak dolgusu sırasında hacim verilirken dudaktaki şekil bozukluklarının da giderilmesi için Hylüronik Asit kullanılır. Bu asit belli bir süre sonra vücudumuz tarafından emilerek etkisini yitirtir ve böylece dolgu işleminin de etkisi gitmiş olur. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte 7-12 ay aralığında kalıcı olabilmektedir.