Dudak dolgusu sonrası ödem veya morluklar, estetik uygulamaların yan etkileri olarak görülebilmektedir. Çok ciddi şekilde bir şişliğin ya da morarmanın olmadığı durumlarda müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Dudakta bulunan ödem ve morluklar, ortalama 5-6 gün içerisinde normal haline dönmektedir.

Dudak dolgusu sonrası ödem, hemen her iğneli işlem sonrası oluşabilen bir durumdur. Dudak dolgusu sonrası, doktorunuzun verdiği kremleri kullanmaya özen göstermeniz, dolgunun ardından birkaç gün aşırı soğuk ve aşırı sıcak sudan uzak durmanız faydalı olacaktır. Şişkinliğin azalması yerine artması gibi bir sorun ile karşı karşıya iseniz herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu, dudak yapısını şekillendirmek ya da dudaklara farklı bir hacim kazandırmak amacıyla yapılan estetik uygulamalardan biridir. Dudağın iç kısmına ve çevresine dolgu malzemesi ilave edilerek gerçekleşmektedir. Cilde hacim kazandırılabilmesi için hyalüronik asit dolgusu yapılmaktadır.  Dokuları onarırken cildi de pürüzsüz tutan hyalüronik asit, dudak dokusu ile uyumlu bir yapıdadır. Hyalüronik asit ile uygulanan bu yöntem, dudak estetiği yöntemleri arasında en doğal dudak dolgusu uygulaması olarak bilinmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle beraber kadınlarda en çok etkilenen bölgeler, dudak ve çevresidir. Genellikle kırışmalar, hacim ve nem kaybına bağlı büzüşmeler, dudak ve çevresinde oluşan istenmeyen görüntüler yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkmaktadır.

Bu görüntünün giderilmesinde en etkili tedavi yöntemi dudak dolgusudur.

Yaşlanmanın etkilerinin minimize edildiği dudak dolgusu ile daha genç, dolgun ve estetik dudaklara sahip olmanız mümkündür. Dudak dolgusu uygulamaları sayesinde;

 • Doğal bir dolgunlaşma etkisi sağlanır
 • Dudak hatları daha belirgin olur
 • Dudak kenarındaki sarkma sorunları giderilir
 • Dudaklar daha simetrik bir görüntü kazandırılır

Yaşlanmanın etkisiyle ciltteki kollajen, elastin doku ve hyalüronik asit miktarı azalmaya başlar. Bu eksikliği gidermek için uygulanan dudak dolgusu işlemi; hamileler, iltihabi deri sorunu olanlar ve uçuk problemi yaşayan kişiler için uygun değildir. Ancak bu rahatsızlıkların bulunmadığı kişilerde kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak dolgusu, doğal bir süreç olan yaşlanmanın beraberinde getirdiği kırışıklıklar ve derin olukların yok edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ameliyatsız yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Basit bir yöntem olsa da hekiminizin dedikleri metotları uygulamanız gerekmektedir. Uygulama öncesinde antibiyotik, hipertansiyon ilaçları ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarına ara vermeniz gerekmektedir. Uygulamadan 3 gün önce alkol kullanımına ara vermeniz gerekmektedir. Dudak bölgesinde cilt enfeksiyonu var ise uygulama başlamadan ertelenmesi gerekmektedir. Dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

Dudak Dolgusu Sonrası Ödem
Dudak Dolgusu Sonrası Ödem
 • Antibiyotik, hipertansiyon ilaçları ve kan sulandırıcı gibi benzer ilaçların 2 hafta kullanılmaması gerekmektedir
 • Dudak dolgusu sonrası ortalama 1-2 saat süreyle dik pozisyonda durulması gerekmektedir
 • Kozmetik malzemeler ortalama 1-2 gün içerisinde kullanılmamalıdır
 • Enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olan aktivitelerden uzak durulmalıdır
 • Ortalama 5-6 saat yüz üstü uyunmamalıdır
 • Doktorunuzun tavsiye ettiği kremler kullanılmalıdır
 • Yüksek sıcak su ya da soğuk su temaslarından kaçınmalısınız

Dudak dolgusu uygulamasından sonrası oluşan ödem ve morlukların görülmesi normaldir. Aşırı derecede şişlik ve morluk durumlarında doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Dudak Dolgusu Ankara

Son zamanlarda birçok kadın dudak dolgusu estetiğine başvurmaktadır. Dudak ve çevresindeki beğenmediğiniz özelliklerin, dudak dolgusu uygulamaları sayesinde estetik bir görüntü elde edilebilmektedir.

 • Dudak yapısı ince ve hacimsiz ise
 • Dudak kalınlığı sizi tatmin etmiyor ise
 • Dudak kıvrımları belirgin değil ise

bu tedaviler sayesinde istediğiniz formdaki dudağa sahip olabilirsiniz.

Ankara’da hizmetlerine devam eden Dr.Derm; lazer epilasyon uygulamaları, bölgesel incelme, dolgu, lazerle dövme silme, lazerle ben alma uygulamaları vb. diğer medikal hizmetleri sizlere sunmaktadır. Ankara Tunalı’da hizmet veren kliniğimiz Sağlık Bakanlı tarafından belgelere sahip ve ruhsatlandırılmaktadır. Dermatoloji uzmanı doktorlarımız ile sizlere güvenilir ve kaliteli şekilde hizmetlerimizi sunmaktayız. Siz de Dr.Derm ’in hizmetlerinden yararlanmak için iletişim numaralarını arayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu uygulamalarında farklı teknoloji ve tetkik çeşitleri olması sebebi ile fiyatlarında farklılık görülmektedir. Müşterilerin istekleri doğrultusunda uygulamalar devam ettirilmektedir. Hangi bölgeye ve ne miktarda dolgu işlemi uygulanacağı, uzman hekim danışmanlığında müşteriler tarafından belirlenmektedir. Buna bağlı olarak, taleplerde yaşanan değişkenlikler kapsamında tek bir fiyat ifade edilmesi mümkün olmamaktadır.

Dudak dolgusu iki türden oluşmaktadır. Bunlar; geçici dudak dolgusu ve kalıcı dudak dolgusu olarak bilinmektedir. Dudak, vücudun doğan bir parçası olduğu için, bu bölgede talep edilen dolgulara da hem dışardan dolgu maddesi ilave etme hem de doğal madde ile uygulama yapmak mümkün olmaktadır.

Dr.Derm Polikliniği olarak istekleriniz doğrultusunda en uygun dudak dolgusu işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Uzman kadromuz, profesyonel cihazlarımız ve steril ortamımız ile güvenilir bir hizmet sunmaktayız. Siz de Dr.Derm‘in dudak dolgusu uygulamalarından yararlanmak ve konu ile ilgili detaylı şekilde bilgi edinmek için iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.