Dudak dolgusu sonrası şişlik sık görülen ancak herhangi bir tehlike arz etmeyen durumdur. Deneyimli bir hekim tarafından gerçekleştirilen işlemlerde şişliğin 3-4 günden daha uzun sürmesi beklenmez. Ayrıca dudağa yönelik dolgu işlemleri, önemli bir olumsuz komplikasyona da yol açmaz.

Dudak dolgusu sonrası şişlik ne zaman iner? Şişlik durumu genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Bu nedenle ilk günlerde herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Şişlik, beklenen bir durumdur ve uzun sürmediği takdirde herhangi bir olumsuz anlam ifade etmez.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Dudak dolgusu uygulaması, yalnızca dudakları dolgunlaştırmakla kalmamaktadır. Bu uygulama ile hem dudak hatları daha belirgin hale gelmektedir hem de dudak şeklindeki bozuklular giderilmektedir. Bunun dışında yaşlanma belirtileri ilk olarak dudak etrafındaki çizgilerle ortaya çıkmaktadır. Bu çizgiler yine dudak dolgusu sonrasında gözle görülür derecede kaybolabilmektedir.

Uygulama sonrası bazı yan etkiler oluşabilir. Çok ciddi olmamakla beraber dikkate alınması gereken yan etkilerin bazıları alerjik reaksiyon, morarma, yara ve şişliktir. Yara oluşumu dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu, işlemi gerçekleştiren kişinin acemiliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden işlem yalnızca alanında deneyimli bir hekime yaptırılmalıdır. Alerjik durumlar ise son derece nadir gözlemlenir ve genelde kalıcı bir olumsuzluğa yol açmaz.

Dudak dolgunlaştırma işleminden sonra görülen şişlik veya ödem ise aynı morluk gibi herhangi bir tehlikesi olmayan ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçebilen bir durumdur. Görüleceği üzere dudak dolgusu sonrası oluşabilecek yan etkilerin kalıcılığı olmadığı gibi, deneyimli ellerde sağlık problemlerine yol açacak riskleri de bulunmaz.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik İçin Krem

Dolgu işlemini tercih edenlerin en başta gelen sebebi, daha dolgun ve alımlı dudaklara sahip olmaktır. Uygulamayı merak edenlerin en çok sorduğu sorulardan biri de işlem sonrasında şişlik olup olmadığıdır.

Bu işlemin hemen ardından günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Çünkü dudak dolgusunun günlük yaşantıyı etkileyebilecek düzeyde bir yan etkisi olmamaktadır. Yalnızca ortalama 5-6 gün kadar bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Örneğin dolgu işleminin ardından 24 saat geçene kadar ruj veya parlatıcı kullanılmamalıdır. 3-4 gün boyunca öpüşürken dikkatli olunmalıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklere birkaç gün ara verilmeli ve bu süre zarfında dudaklara masaj yapılmamalıdır. Bahsi geçen noktalarda dikkatli davranıldığında, kişinin işlemden kaynaklı bir problemi olmayacaktır.

Dudak dolgusu sonrası şişlik için ne yapılmalı? Sorusunu işlemden hemen sonra hekiminize yöneltebilir ve onun tavsiye edeceği kremlerden faydalanabilirsiniz. K vitamini gibi dudağa iyi gelecek maddelerden zengin bazı kremler, uygulama sonrasında kullanılabilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

Dudak dolgusunda kalıcılık, uzman kişinin kullandığı dolgu maddesine göre değişmektedir. Örneğin hyaluronik asit bazlı bir dudak dolgu maddesi kullanıldığı takdirde dolgunun 8 ay ile 12 ay arasında bir etki süresi olması beklenmektedir.

Ancak daha uzun kalıcılığı olan dolgu malzemeleri de mevcuttur. Bu işlemler kalıcı dudak estetiği kategorisinde değerlendirilmektedir. Eğer dolgunlaştırma işlemi sonrasında şişlik meydana gelirse öncelikle herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. Endişe edilmeden birkaç gün beklenmelidir. Bu süre sonunda şişlikler kendiliğinden geçecektir. Eğer aksi bir durum olursa, bir hekimden randevu almalısınız.

 Dudak dolgusu ödemine ne iyi gelir? Hekiminiz işlem sonrasında yapmanız gerekenleri size anlatacaktır. Genellikle belli aralıklarla buz uygulaması ve çeşitli kremler önerilmektedir. Ayrıca kısa süreli bazı hayat tarzı değişiklikleri de faydalı olacaktır. Örneğin çok sıcak ve soğuk yemekleri bir süre ertelemek bunlar arasında sayılabilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik ve Morluk

Aşırı alerjik bir bünyeye sahip olma ya da işlemi deneyimli bir doktora yaptırmamak gibi sebeplerden ötürü, bazen dolgu işleminden sonra dudaklarda şişme, morarma gibi durumlar görülebilir. Dudak dolgusu sonrası bıyık bölgesi şişmesi gibi durumlar ise nadiren de olsa gözlenebilmektedir.

Bu tür durumlar, genellikle geçicidir ve birkaç hafta içinde ortadan kaybolur. Aksi olursa bir hekime başvurarak durumunuzun incelenmesini talep edebilirsiniz. Dolgu, hijyenik koşullarda ve uzman ellerde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Aksi takdirde ciddi enfeksiyonlar görülebileceği gibi dolgu işleminin doğal durmaması sonucunda istenilen estetik görüntüye ulaşılamayabilir.

Uygulama sonrasında morarma oluştuğunda bir müdahaleye gerek yoktur. Çünkü bu beklenen bir durumdur. Morarmanın 5-6 gün içinde kendiliğinden geçtiğini ve dudağınızın eski renk tonuna kavuştuğunu görebilirsiniz. İşlem detayları hakkında daha fazla bilgi ve randevu talepleriniz için internet sayfamızda bulunan iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.