Gebelikte lazer epilasyon uygulaması, son yıllarda kullanıcılar tarafından sıklıkla sorgulanan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Gebelikte lazer epilasyon uygulaması talep eden kişiler için yapılan bir takım uyarılar olmakla birlikte, doğru koşulların hazırlandığı ortamlarda, güncel teknolojik cihazların kullanımı aracılığıyla, gebelikte epilasyon yaptırmanın zararlı olmadığını savunan görüşler de bulunmaktadır.

Var olan farklı görüşleri destekleyen konular ile ilgili yapılmış özel çalışma ve araştırmalar bulunmaktadır. Bazı tıp insanları, bu özel durum içerisinde, lazer epilasyonun rahatlıkla uygulanabileceğini söylerken bir kısmı ise hamilelik döneminde hem genel hem de genital bölgeye lazer uygulama yapılmamasını salık vermektedir. Yapılmaması gerektiğini söyleyen tıp insanlarının düşüncesi, hormonal olarak fazla değişikliğin olduğu bir dönemde yaşanabilecek başka bir sorunun bile bu lazer uygulamaya bağlanma ihtimalidir. Özellikle doğuma son 3 ay kala yapılacak bir lazer epilasyonun doğacak çocuğa büyük zararlar vermektedir.

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılabilir Mi?

Hamilelikte lazer epilasyon birçok uzman tarafından uygun görünmemektedir. Bu konuyla ilgili yapılan bilgi araştırmasında hamilelik döneminde anne adaylarının epilasyon ya da başka amaçlarla lazer ışınlarına maruz kalmamaları sonucuna ulaşılmıştır. Yaptıracağı bölge ya da lazer epilasyon cihazının en son model olması bu kuralı değiştirmemektedir. Özellikle genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak riskli bulunuyor. İster yüz bölgesi için olsun ister vücut bölgesinde herhangi bir yere uygulansın hamilelik döneminde lazer epilasyon hem kendiniz için hem de bebeğiniz için zararlı olabilmektedir.

Zaten uzmanların yaptığı açıklamaya göre hamilelik döneminde anne adaylarının hormonal çalışma düzeni, normal zamanlara göre çok farklıdır. Bu döneme özgü olan hormonal bozukluklardan dolayı kişide normalden fazla kıllanma olabilir. Bunun altında yatan sebep hem hamilelik sürecinin normal seyri hem de bu dönemde kullanılan bazı hormon ilaçlarıdır. Normal şartlarda bile hormon ilacı kullanan kişinin lazer epilasyon uygulaması için tedavisinin bitmesini beklemesi gerekirken hamilelik döneminde olan bir kişinin lazer epilasyon uygulamasını yaptırması çok zamansız bir uygulama olacaktır. Bu yüzden hem bebeğinizin sağlığı için ve uygulamanın işe yararlılığını artırmak için lazer epilasyon yaptırmak isteyen anne adaylarının hamilelik döneminin bitmesini ve emzirme döneminin bitmesini beklemesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Bebeğe Zarar Verir Mi?

Lazer epilasyonu son 3 ayda özellikle karın bölgesindeki kıllar için kesinlikle tavsiye edilmez. Anne adaylarının buna dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminin son 3 ayı, karın oldukça hassaslaşır ve bu dönemde karına kesinlikle bir işlemde bulunulmaz.

Hamilelik döneminde hormonların etkisinin artmasıyla kişide aşırı tüylenme meydana gelmektedir. Tüylerin büyük çoğunluğu doğumdan sonra kendiliğinden yok olsa da bu durum çoğu kadını rahatsız etmektedir. Uygulanan lazer işlemi sırasında anne karnındaki bebeği ve anneyi etkilediği düşünüldüğü için doktorlar tarafından önerilmez. Eğer tedaviyi yaptırma konusunda kararlıysanız, uygulamayı yaptırmadan önce doktorunuza danışmanızı önermekteyiz.

Epilasyonda kullanılan ışıklar sadece kıl köklerine ulaşacak güçtedir ve süt kanallarına etki etmemektedir. Bu sebeple de epilasyonun süt miktarı ya da verimini, sütün kalitesini etkilemesi söz konusu değildir. Ancak yine hamilelik ve emzirme dönemi hormonal değişimlerin yaşandığı bir süreç olduğu için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Kesin bir kanıya varılmadığından dolayı uzmanlar lazer epilasyonu gebelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanmanızı önermemektedir.

Emzirme Döneminde Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Gebeliğin bitmesinden sonra, anne adayı emzirme sürecine girer ve emzirmenin uygun olarak en az 6 ay, mümkünse 2 yıl devam etmesi beklenir. Vücutta emzirme dönemi, anne adayının süt üretimi için hormonal değişimlerin yaşadığı bir dönemdir. Bu sebeple de hamilelik döneminde değişen hormonal denge nedeni ile çoğalan tüylenme için birçok kadın rahatsız olabilir ve tüylerden en kısa süre içinde kurtulmak isteyebilmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar, epilasyonun emzirme döneminde yapılmasının herhangi bir sakıncasının olmadığı yönündedir. Yani kanıtlanmış bir yan etki, risk ya da süte etki edebilecek bir durum söz konusu değildir.

Ancak bu durumda, emzirme döneminde yaşanan hormon dengesizliği ve de bazı hormonların normalden daha yüksek seviyede salgılanması durumunun, kılların yok edilme hızını yavaşlatması bilinmektedir. Hormonsal değişimlerden dolayı kıllar emzirme döneminde büyüme yönünden daha yoğun olduklarından daha fazla sayıda epilasyon seansına ihtiyaç duyulabilir ve işlem uzayabilir. Bu sebepten dolayı emzirme sürecinde lazer epilasyonun verimliliği düştüğünden dolayı, emzirme süreciniz bittikten sonra yaptırmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ankara Lazer Epilasyon