Kalıcı makyaj nedir? Sorusuna verilebilecek en sade cevap; yüze, dudaklara, göz etrafına veya yüzün başka alanlara yapılabilen, uzun süre kalıcı olabilen uygulamadır.

Peki, kalıcı makyaj nedir? Nasıl yapılır? Makyaj, kadınlar tarafından genellikle günlük yapılır ve herhangi bir kalıcılığı yoktur. Fakat kalıcı makyaj uygulaması, daha kalıcı bir makyaj görünümüne olanak sağlayabilmektedir.

Uzun Süreli Kalıcı Makyaj Nedir?

Kadınlar her zaman güzel ve bakımlı görünmek isterler. Bunun için gün içerisinde belli bir zamanlarını daha güzel görünmek için makyaja ve güzellik uygulamalarına ayırabilirler. Fakat bazen makyaj yapmak uzun vakitler alabilir. Gün içerisinde bu kadar boş vakti bulunmayan kadınlar için durum biraz zorlaşabilmektedir. Yoğun iş temposu, koşuşturmayla geçen saatlerde kendine vakit ayırmak zor olabilir. Fakat artık yeni geliştirilen güzellik teknolojileriyle makyajlı bir cilde sahip olmak daha kolay olabilmektedir.

Kalıcı makyaj uygulaması tam da böyle durumlar için idealdir. Gün içerisinde yoğun çalışan veya meşgul olan kadınlar için uygundur. Kalıcı makyaj uygulaması güzel görünmek için günlük olarak makyaj yapılmasa da kişinin makyaj yapmış gibi görünmesine olanak sağlayabilmektedir. Kalıcı makyaj, organik içeriğe sahip renklendirici ve boya içeriklerinin cildin istenilen bölgesine uygulanmasıdır. Uzun süreli etki sağlayabilen kalıcı makyaj uygulaması ile yüzün farklı bölgelerine işlem yapılabilir.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj uygulaması cildin farklı bölgelerine yapılabilen, uzun süreli görünüm elde edilebilen güzellik uygulamasıdır. Kalıcı makyaj işleminde renklendirilmek istenen bölgeye doğal içerikli boyalar uygulanır. Böylece herhangi bir yan etki veya reaksiyon göstermeyebilir. Kalıcı makyaj uygulaması yaptırmak isteyen kişinin öncelikle dermatoloji uzmanı doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Kalıcı makyajın uygun olduğuna karar verildikten sonra uygulamaya başlanır. Birinci adımda kalıcı makyajın yapılacağı alan belirlenir. Ardından boya ve renk seçimleri gerçekleştirilir.

Uygulamanın diğer adımı kalıcı makyajın cilde yapılmasıdır. Organik boya içeriği cilde mikro iğneler aracılığıyla verilir. Belirlenen bölgeye çok ince uçlu iğnelerle içerik uygulanır. İşlem sırasında bir miktar acı hissedilebilir. Fakat acının en aza indirilmesi amacıyla anestezik krem kullanılır. Kalıcı makyaj uygulamasının ardından kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Fakat günlük hayata devam edilebilir.

Kalıcı Makyaj Kimler Yaptırabilir?

Kalıcı makyaj uygulaması kişiye zaman kazandırabilen güzellik ve estetik uygulamasıdır. Zamanı kısıtlı olan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda cildin bazı bölgelerinde renk soluklu veya kaş azlığı gibi problemler yaşayan kadınlar tarafından da sıkça tercih edilir. Günümüzde kalıcı makyajın en sık tercih edildiği durumlar şunlardır;

 • Gün içerisinde makyaj yapmaya vakit bulamayan kişiler
 • Kaşlarında seyreklik veya boşluk bulunan kişiler
 • Kimyasal içerikli kozmetik ürünlerine karşı alerjisi bulunan kişiler
 • Sürekli göz önünde bulunan sporcular
 • Geçirilen bazı hastalık ve tedaviler sonucunda cildin bazı noktalarında renk kaybı bulunan kişiler
 • Yoğun çalışma temposuna sahip kişiler
 • Yüz hatlarındaki asimetrik yapıyı bozmak isteyen kişiler
 • Sürekli bakımlı ve güzel görünmek isteyen kişiler
Kalıcı Makyaj Kimler Yaptırabilir?
Kalıcı Makyaj Ne Kadar Kalır?

Kalıcı Makyaj Sonrası Dikkat Edilmedi Gerekenler

Kalıcı makyaj, direkt olarak cilde uygulanan bir yöntemdir. Ciltte hassas bir yapıya sahip olduğu için işlem sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Kalıcı makyaj uygulamalarında işlemin kalitesini ve kalıcılığını daha da artıran işlem sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır. Bunlar;

 • İşlem bölgesi ilk 2 gün su ile temas etmemelidir
 • İşlem bölgesi muhakkak güneşten korunmalıdır
 • Islak alan kullanımlarından ilk 10 gün kaçınılmalıdır
 • Uygulama sonrası işlem bölgesinin yumuşak tutulması önemlidir bu nedenle koruyucu krem ve eğer tavsiye edildiyse vitamin bazlı besleyici kremlerin kullanımı ihmal edilmemelidir.

Kalıcı Makyaj Ne Kadar Kalır?

Kalıcı makyaj uygulaması ciltte uzun süreler kalabilen güzellik uygulamalarındandır. Bu uygulamayı yapan kişiler uzun bir süre makyaj yapmak zorunda kalmayabilir. Kalıcı makyaj uygulamalarının kalıcılık süreleri ise kişiden kişiye değişmektedir. Her insanın cilt yapısı birbirinden farklıdır. Cildin nem dengesi, kişinin yaşına, cilt esnekliği, genetik miras ve çevresel faktörler her cildin özel olmasını sağlar. Bu yüzden kalıcı makyaj uygulamalarının kalıcılık süresi de kişiden kişiye değişebilmektedir. Fakat kalıcı makyajın ortalama kalıcılık süresi 2 yıl ile 5 yıl arasında değişebilmektedir.