Lazer epilasyon 1. seans sonrası, genellikle tüylerin birkaç hafta içinde dökülmesi beklenir. Bu işlemde deri altına iletilen lazer ışınları kıl kökünde tahribat oluşturur. Kıl köklerinin, düzenli aralıklarla yapılan işlem sonrası tamamen yok olması amaçlanır.

Lazer epilasyon 1. seans sonrası uygulamayı yaptıran kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Cildin bir süre ısıdan, güneşten, tahrişe yol açabilecek etkenlerden uzak tutulması gerekir. Cilt yüzeyindeki ısı ve ışından kaynaklanan hassasiyet, cilt yapısına bağlı olarak kuruluk, yanma gibi etkiler ortaya çıkarabilir.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Lazer epilasyon FDA onaylı, oldukça uzun zamandır kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma amacıyla kullanılabildiği gibi, çeşitli sağlık ve estetik sorunların çözümü için tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon, farklı dalga boyunda atış yapan cihazlarla uygulanmaktadır. Uygulamanın yapılacağı cihaz, kıl ve cilt tiplerine göre değişkenlik göstermektedir. Cihazın kişinin kıl tipi ve rengine, cilt yapısına uygun seçilmesi, seans aralıklarının doğru ayarlanması işlemin etkinliği üzerinde büyük rol oynamaktadır.

Lazer epilasyon öncesi kıllar kısaltılır, işlemden sonra ise yeniden uzamaya başladıkları zaman dökülür. Bu süre genellikle on beş – yirmi gün arasındadır ancak dökülme süresi;

  • Kişinin cilt yapısına,
  • Hormonal durumuna,
  • Kılların hangi bölgede olduğuna ve
  • Kılların uzama hızına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Lazer epilasyon 1. seans sonrası dökülme yaşansa da çoğu kişide dökülen kılların büyük kısmı yeniden çıkacaktır. Söz konusu uygulamanın ilk seansından sonra kılların dökülme ve azalması başlar. Bununla birlikte düzenli aralıklarla yapılan dört ila altı seansın ardından, kıl miktarında yaşanan azalma kayda değer ve gözle görülür şekilde olur.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon uygulamasına başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlarda, kişiye özel durumlara ya da kişinin cilt-kıl tipi özelliklerine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte şu şekildedir;

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Lazer epilasyon yaptırmadan en az bir öncesine kadar ağda, cımbız, epilatör gibi kıl köklerine etki eden ürünler kullanılmamalıdır. Bu müdahaleler kıl köklerini uyardığı için, işlemin etkisini azaltabilir. Ayrıca kıl köküne yapılan müdahale nedeniyle çok uzun süre çıkmayan kıllar olacaktır ve bu da işlem için olumsuz etki yapabilir.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Lazer uygulamasından üç gün önce bölge tıraş edilmelidir. İşlemden hemen önce yapılan tıraş nedeniyle lazer ışınları kıl köklerine erişemeyebilir ancak kılların çok uzun olması da benzer sonuçlara yol açabileceğinden, lazer epilasyon uygulaması için ideal olan kılların çıkmaya yeni başlamış olmasıdır.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrası

Lazer epilasyon yöntemi, uygulandığı bölgedeki cilt üzerinde bazı yan etkilere sebebiyet verebilmektedir. Bu etkilerin minimum düzeyde olması için, bölgenin işlem öncesi tahrişe yol açabilecek peeling, tüy sarartıcı krem vb. uygulamalardan uzak tutulması önemlidir. Hamilelere ya da hamilelik riski olanlara, ergenlik dönemini tamamlamamış gençlere, epilepsi hastalarına, diyabet ve kalp hastalığı olan kişilere lazer epilasyon uygulanmamalıdır.

Lazer Epilasyon 1. Seans Sonrasında Ne Yapmalı?

Profesyonel kişiler tarafından uygulanan lazer epilasyon, kişinin kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulmasını sağlayabilir. İşlemin uzun vadede başarılı olması için “Lazer epilasyon 1. seans sonrasında ne yapmalı” sorusunun yanıtlarına dikkatlice uyulmalıdır. Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Cildin hassaslaşacağı göz önünde bulundurulmalı, tahrişe neden olabilecek peeling gibi işlemlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
  • Lazer epilasyondan sonra ilk gün duş alınmamalı, uygulamanın yapıldığı bölgeye güneş kremi dışında kozmetik bir ürün uygulanmamalıdır.
  • Etkili lazer sonuçlarının görülebilmesi için lazer epilasyondan sonra ağda, cımbız gibi kıl köklerini yeniden uyaracak işlemlerden kaçınılması gerekir. Aksi takdirde kıl kökleri yeniden güçlenebilir ve işlemin etkileri ortadan kalkar.

Bu sorunun yanıtı, ilk hafta için “hayır”dır. Çünkü lazer işlemi cilt üzerinde tahrişe neden olabilmektedir. Daha sonraki süreçte kese yapılarak tüylerin dökülmesine yardımcı olunabilir.

Tüylerin dökülmesi tamamlandıktan sonra kalanlar jiletle alınabilir. Ancak ilk on beş gün beklenmesi daha uygundur.

Bu süre uygulama yapılan bölgeye ve kıl yoğunluğuna göre değişmektedir. İşlem genel olarak kol bölgesinde 10 dk, bacaklarda ise yaklaşık 20 dk içinde tamamlanır.

Bu fiyat işlemin yapıldığı kliniğe, uygulama yapılacak cihaza ve bölgeye, ayrıca kişinin kıl yapısına göre değişiklik göstermektedir. 2023 yılında lazer epilasyon 1 seans fiyatı ortalama 400-500 TL arasında değişebilmektedir.