Lazer epilasyon makinesi, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği bir cihazdır. Bu cihazla kıl köklerine ulaştırılan lazer ışınları, kılların zamanla azalmasını ve düzenli uygulamalar sonrasında tamamen yok olmasını sağlar.

Lazer epilasyon makinesi sayesinde kalıcı bir epilasyon sağlanır. Bununla birlikte işlemin etkili olması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle işlemin yetkili ve eğitimli kişiler tarafından uygulanması gereklidir. İşlemde kullanılan cihazın kişinin kıl ve cilt yapısına uyumlu olması da önemlidir. Seansların düzenli şekilde ve belirli periyotlarla yapılmasıyla kalıcı bir etki ortaya çıkacaktır.

Lazer Epilasyon Makinesi

Lazer Epilasyon Makinesi Çeşitleri

Günümüzde farklı dalga boyunda atış yapabilen ve farklı teknik özellikleriyle birbirinden ayrılan üç temel lazer teknolojisi vardır. Bunlar; Nd Yag lazer, Alexandrite ve Diode olarak adlandırılmaktadır. Ancak pek çok farklı markanın bu teknolojileri kullanarak ürettiği lazer epilasyon cihazı mevcuttur.

Alexandrite lazer: Cilde renk veren melanin pigmentine 755 nm dalga boyunda lazer ışını gönderen bir teknolojidir. Düzenli aralıklarla uygulandığında kıl köklerinin tamamen yok olmasını ya da zayıflamasını sağlar. Melanin pigmentini hedef aldığından açık ten ve koyu kıl rengi kombinasyonunda etkili sonuçlar verir.

Diode lazer: Bu teknoloji, kıl köklerini hedef aldığından koyu renk ciltlerde de güvenle kullanılabilir. Ayrıca kılların rengi de cihazın etkinliğini düşürmez. Bu sayede pek çok kişi için güvenli uygulama sağlayabilmektedir.

Nd Yag lazer: 1064 nm’lik dalga boyu sayesinde oldukça derine nüfuz edebilmektedir. Bu da yalnızca istenmeyen tüy tedavisi için değil çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılabilmesini sağlar. Bununla birlikte Nd Yag cihazındaki dalga boyunun yüksek olması çeşitli yan etki ve reaksiyonlara karşı risk oluşturur.

Bunların yanı sıra IPL adı verilen, “ütüleme lazer” olarak da bilinen bir teknoloji mevcuttur. Diğer lazer teknolojilerinden daha az dalga boyuna sahip olan IPL cihazı, kılların incelmesi ve cansızlaşmasını sağlayabilmektedir ancak kalıcı epilasyon vaadi yoktur. Evde lazer epilasyon uygulaması için satın alınabilen ürünler, IPL cihazlarıdır.

Lazer Epilasyon Makinesi
Lazer Epilasyon Makinesi

En İyi Lazer Epilasyon Cihazı Hangisi?

Lazer epilasyon makinesi tercihi, kişinin cilt ve kıl yapısına göre belirlenmelidir. Ayrıca hormonal durum, yaş ve cinsiyet gibi faktörler de kullanılacak cihazı belirleyen faktörlerdendir. Hassas bir cilde sahip ya da acı eşiği düşük kişilerde buz lazer ya da soğutucu başlıklı lazer makinesi kullanılabilir.

En iyi lazer epilasyon makinesi arayışındaki kişiler, cihazların uygun koşullarda ve yetkili kişiler tarafından uygulanmazsa olumsuz sonuçlar doğurabileceğini bilmelidir. Hijyen koşulları yetersizse pek çok bulaşıcı cilt hastalığına davetiye çıkar. Uygulama yapan kişinin uzman, eğitimli ve deneyimli olmadığı takdirde yanık vb. gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Bu doğrultuda, kişiye uygun cihazla ve uygun şartlar altında, düzenli uygulanan lazer epilasyon işleminin başarı şansı çok yüksektir. Hangi cihazın kişi için en iyisi olduğuna uygulamayı yapacak uzmanlar, muayene sonrası karar vermelidir.

Lazer Epilasyon Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Uygulamanın başarılı sonuçlar ortaya çıkarması için işlem süreci boyunca dikkat edilmesi gerekenler söz konusudur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Lazer epilasyon boyunca ağda, cımbız gibi kılları kökünden çeken ve kıl köklerini uyarma riski bulunan işlemlerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde, lazerle cansızlaşan kıl köklerinin yeniden güçlenmesi söz konusu olabilir.
  • Lazer epilasyon işleminden bir gün önce kılların jiletle kısaltılması gerekir. Çok kısa tüyler lazer epilasyon cihazı tarafından görülmeyebilir, çok uzun tüyler ise cilt üzerinde yanık oluşumu riskini artırır.
  • Lazer epilasyondan en az bir ay önce ağda, epilatör vb. işlemler bırakılmalı ve tüm kıl kökleri uzamaya başlamış olmalıdır.

Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem seansı tamamlandıktan sonra ise şu hususlara dikkat edilmelidir;

  • Lazer sonrası cilt hassaslaşacaktır. Bu nedenle ilk gün duş alınması önerilmez.
  • Lazer uygulanan bölgeler güneşten korunmalıdır, cilt işlem sonrası leke vb. oluşumuna yatkın hâle gelebilir.
  • İlk hafta boyunca cilde kese gibi soyucu uygulamalar yapılmamalıdır.
  • İlk gün güneş kremi dışında krem, fondöten vb. kullanılmamalıdır.

DrDerm Polikliniği, son teknoloji lazer epilasyon cihazları eşliğinde, uzman kadrosuyla işlem yapmaktadır. Lazer ve diğer pek çok işlem için bize başvurabilirsiniz. İşlemlerimizle ilgili detaylı bilgi, fiyat ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.