Lazer epilasyon ne zaman yapılmalı ve uygulama için tercih edilmesi gereken ideal bir mevsim var mı? Öncelikle lazer epilasyon, istenmeyen kıllardan/tüylerden kurtulmak için kullanılan yöntemlerden biridir. İleri teknolojiyle çalışan bu cihazlar ağda, tüy dökücü krem gibi geçici çözümleri geride bırakmaktadır. 1996’dan bu yana uygulanan lazer epilasyon, kalıcı bir çözüm sunabilmektedir.

Lazer epilasyon ne zaman yapılmalı sorusu için en uygun cevap, kış ve sonbahar mevsimleridir. Lazer epilasyon uygulanan bölgenin doğrudan güneşle temas etmesi sağlıklı olmadığı için güneşe en az maruz kalınan zamanları tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Cilt ve kıl yapısına göre değişen uygulamalarla istenmeyen kıllardan tamamen kurtulmak mümkündür.

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalı ve Ten Rengi ile İlişkisi Nedir?

Lazer epilasyon ne zaman yapılmalı sorusu kadar epilasyon yaptıracak kişinin ten rengi de oldukça önemlidir. Yaz aylarında cilt rengindeki değişiklik epilasyon süresini arttırmakta ve etkisini azaltabilmektedir.

Lazer epilasyon hangi ayda başlanmalı? Özellikle sıcak hava sebebiyle terleme daha fazla yaşandığından epilasyon, seans sonrası negatif yönde etkilenebilmektedir. Lazer epilasyon 1. seans sonrası 2-3 saat içerisinde duş önerilmediği için bu anlamda da zorluk yaşanabilmektedir. Üstelik epilasyon, cilt güneşe maruz kalıp bronzlaştıktan sonra yapılırsa geçici yanıklar oluşabilir ve işlemden birkaç saat sonra ciltte koyuluklar belirebilir.

Yüzeysel yanıklar uzun süre kalmaz, ortalama bir haftada iyileşir ancak yanan bölgede beyazlıklar oluşabilir, bunların iyileşmesi bazen altı ayı bulur. Bilgiler göz önüne alındığında ve seanslar arasında ortalama iki aylık bir zaman bulundurulduğu düşünüldüğünde, sonbahar aylarında seanslara başlamak (örneğin ekim ayında) daha akıllıca olabilir.

Yüz, kol, bacak gibi bölgeler güneşe doğrudan temas edebilmektedir. Bu sebeple yaz aylarında lazer epilasyon çok fazla tercih edilmez. Ancak bu durum her bölge için geçerli değildir. Örneğin genital bölge ya da koltuk altı için mevsim gözetmeksizin uygulama yaptırılabilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Çıkan Tüyler Nasıl Alınır?

Lazer epilasyon sonrası çıkan tüyler nasıl alınır konusu da sık karşılaşılan bir sorundur. Bu süreçte ağda, ip gibi kökten uygulanan yöntemler önerilmez. Çünkü kılların kökünden kazınması bir sonraki lazer epilasyon seansı için başarılı sonuçların önüne geçebilir.

Lazer epilasyon için ideal kıl uzunluğu nedir? İşlem öncesinde kılların yüzeyden alınması önerilir, yani jilet kullanımı epilasyon öncesi en uygun yöntemdir. Jilet ile birlikte tüy dökücü krem de önerilir. Bu süreçte en önemli nokta kıl köklerine dokunulmamasıdır.

Farklı tiplerdeki lazer epilasyon cihazları kişinin vücut ve kıl özelliklerine uygun olarak seçilir. En çok işe yarayan ve tercih edilen cihazlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Diode lazer cihazı
  • Alexandrite lazer epilasyon cihazı
  • Nd-YAG lazer epilasyon cihazı
  • Buz başlıklı lazerler

Lazer Epilasyon Öncesi Jilet Ne Zaman Yapılmalı?

Vücudumuzdaki kılların belli gelişim evreleri bulunmaktadır. Bunlardan biri anajen evre denilen dönemdir. Bu dönemde, kıllar aktiftir ve uzama evresindedir. Lazer epilasyon işlemi birden çok seanstan oluşmaktadır. Anajen safhada bulunan kıl kökleri ultraviyole ışınları yardımıyla kontrollü olarak tahribata uğratılmaktadır.

Lazer epilasyonun birkaç seanstan oluşmasının nedeni, her kıl kökünün eş zamanlı olarak anajen evrede olmamasıdır. Her kıl kökünün faaliyetini eş zamanlı olarak tek seansta durdurmak bu yüzden mümkün değildir. Peki lazer epilasyon kaç günde bir yapılır? Bu süre işlemin uygulanacağı bölgeye ve kişideki kıl kökü sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 60 günde bir (2 ay) yapılmaktadır.

Uygulama öncesinde çoğu lazer epilasyon yöntemi için 2-3 gün öncesinde kılların jiletle kesilmesi önerilmektedir. Buz lazer işleminde ise bu süre 1 gündür. İlk seanslar sonrası yaklaşık 4 gün içinde kıllar yeniden görülmeye başlar.

Lazer Epilasyon Hangi Yaşta Yapılmalı?

Lazer epilasyon kaç yaşında yapılır? Ergenlik döneminin sürdüğü yıllarda hormonal aktivitelerin yoğun olarak devam etmesi sonucunda kıl kökleri de buna cevaben harekete geçer. Bu nedenle bu yaşlarda yapılan işlemlerin başarısı düşük kalmaktadır.

Peki 13 yaşında lazer epilasyon yapılır mı? Bu yaş, ergenlik dönemi içerisinde olduğundan ve yüksek hormonal aktivite sürdüğünden lazer epilasyonun tavsiye edilmediği bir dönemdir. İşlem gerçekleştirilse ve geçici olarak başarılı olmuş gibi gözükse dahi ilerleyen dönemlerde kıllar yeniden uzayabilmektedir.

16 yaşından küçüklere lazer epilasyon önerilmemektedir. Ergenlik dönemi sonlandığında işlem başarısı en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Peki adet döneminden önce lazer yapılır mı? Ya da lazer epilasyon adetten kaç gün sonra yapılır? Aslında işlemin adet (regl) döngüsüyle herhangi bir ilişkisi ya da etkileşimi yoktur.

Adet dönemi öncesinde, sırasında veya sonrasında epilasyon işlemleri yaptırılabilir. Ancak regl döneminde bazı kişiler acı ve ağrı hissine karşı daha hassas olabileceği için döngü sona erdikten birkaç gün sonra işlemin yaptırılması daha doğru olacaktır.

Lazer epilasyon fiyatları hakkında bilgi almak ya da randevu talebinde bulunmak için web sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bizimle irtibata geçebilirsiniz.