Lazer epilasyon öncesi sonrası arasında istenmeyen kılların bulunduğu bölgede büyük farklılıklar görülebilmektedir. Lazer epilasyon uygulaması yaptıranların yorumlarına bakıldığında da bu durum açık bir şekilde görülmektedir.

Lazer epilasyon öncesi sonrası durumda genellikle işlemden önce kıl ve tüyler gözle görülür bir şekilde seçilebilirken lazer uygulamasından sonra bu sorunun çözülebildiği gözlemlenebilir. Lazer epilasyon işlemi kıl köklerini hedef alan bir uygulama olduğu için kılların büyümesini engellemek amacıyla yapılır.

Lazer Epilasyon Öncesi Sonrası Farkı

İstenmeyen tüy ve kıl problemi geçmişten günümüze insanlar için önemli estetik sorunların başında gelmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşabilen kıl ve tüyler kişiyi rahatsız edebilir. Bu sorunun giderilmesi için de eskiden beri çok farklı yöntemler geliştirilmiştir. Tüy dökücü spreyler, ağdalar veya tüyleri jilet yardımıyla almak bu yöntemlerden bazılarıdır. Fakat tüm bu yöntemler istenmeyen kıl ve tüy problemine sadece geçici çözümler sunabilmektedir.

Lazer epilasyon cihazları ile yapılan epilasyon işlemi ise istenmeyen kıl ve tüy problemine kalıcı olarak çözüm bulunabilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Oldukça yüksek teknolojiye sahip olan lazer epilasyon aletleri, vücutta bulunan istenmeyen kıl ve tüy köklerini hedef alan bir uygulamadır. Lazer epilasyon yaptıran kişilerde epilasyon işleminden önce kıl ve tüyler gözle görülür bir şekildedir. Fakat lazer epilasyon yaptırdıktan sonra (bu sürece etki eden birçok unsur bulunmakla birlikte) bölgede bulunan kıl ve tüylerden kurtulabilmektedir. Her iki durum arasında büyük görünüm farklılıkları oluşabilmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi

Ankara lazer epilasyon işlemi, gelişmiş lazer teknolojisine sahip cihazlarla yapılan bir işlemdir. Diğer geçici sonuçlar veren tüm epilasyon uygulamalarından farklı olarak bu işlemde kıl ve tüylerin kalıcı olarak giderilmesi hedeflenir. Doğru bir merkezde kişiye özel hazırlanan bir programla da bu hedef gerçekleştirilebilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

Her kişinin cilt tipi, cilt rengi ve kıl yapısı birbirinden farklıdır. Bu yüzden lazer epilasyon işlemi de kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Kişiye özel hazırlanan lazer epilasyon programında dikkat edilen teme noktalar şunlardır;

 • Kişinin sahip olduğu cilt tipi
 • Kıl ve tüylerin hangi renkte olduğu
 • Kıl ve tüylerin yapısı (İnce, kalın veya kökü derinlerde olabilir)
 • Kişinin herhangi bir şeye alerjisinin olup olmadığı
 • Daha önce geçirilen hastalıklar
 • Kullanılan ilaçlar
Lazer Epilasyon Öncesi Sonrası Farkı
Lazer Epilasyondan Önce Yapılması Gerekenler

Lazer Epilasyondan Önce Yapılması Gerekenler

Lazer epilasyon işlemi cilde yapılan bir işlem olması sebebiyle cildin yapısı ve durumu uygulama açısından önemlidir. Lazer epilasyon cihazında üretilen lazer ışınları cildi geçerek alt katmanlara ulaşmak için tasarlanmıştır. Burada bulunan kıl folikülüne ulaşmayı hedefleyen ışınlar bu bölgede etkin olmayı amaçlar. Lazer epilasyon uygulamasından maksimum verim alınabilmesi için uygulamadan önce yapılması gerekenler bulunur. Bunlar;

 • Lazer epilasyondan önce güneşlenmemeli, solaryuma girilmemelidir
 • Lazer epilasyondan önce kıllara sarartma veya cımbızla alma gibi işlemler uygulanmamalı
 • Epilasyon yapılacak bölgeye peeling gibi uygulamalar yapılmamalı
 • Lazer epilasyon yapılacak bölgede herhangi bir makyaj malzemesi bulunmamalıdır

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer epilasyon uygulamasında lazer atışları yapılarak cilde çok kısa sürelerde ışınlar gönderilir. Lazer ışınlarının kıl kökü tarafından emilerek burada ısı enerjisine dönüşmesi esasına dayanan lazer epilasyon işleminden sonra bazı değişiklikler görülebilir. Bunların başında uygulama yapılan bölgede hafif derecede kızarıklık veya pembeleşme görülebilmesi gelir. Bu durum olağandır ve genellikle 24 saat içerisinde geçebilmektedir.

Lazer epilasyon yapılan bölgede oluşan kızarıklık bir gün sonra geçmez veya bölgede su toplama, kaşıntı, yüksek seviyede ağrı devam ederse doktora görülmelidir. Lazer epilasyon yapılan bölgedeki kıl veya tüyler birkaç gün sonra yeniden çıkıyormuş gibi görünebilir. Fakat bunlar genellikle kökleri tahrip edilen kıllardır. Zamanla dökülmeye başlayabilen bu kıllar banyoda kolayca temizlenebilmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası
Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gerekenler

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gerekenler

Lazer epilasyon işlemi biraz hassasiyet ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Lazer epilasyondan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğu gibi işlemden sonra da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunların başlıcaları şunlardır;

 • Lazer epilasyon uygulamasından sonra direk olarak güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır
 • Güneşe çıkılmazsa bile yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır
 • Epilasyon işleminden sonra sıcak suyla banyo veya spor yapılmamalıdır
 • Lazer epilasyon uygulamasından sonra cildi tahriş edebilecek peeling, kese gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır
 • Lazer epilasyon uygulanan bölgeye en az 3 gün traşlama gibi işlemler yapılmamalıdır.