Lazer epilasyon sonrası jilet yapılır mı? sorusu lazer işleminden sonraki prosedürü bilmeyen pek çok kişinin merak ettiklerindendir. İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı vadeden lazer uygulamaları, günümüzde oldukça yaygındır.

Lazer epilasyon sonrası jilet yapılır mı? Bu sorunun yanıtı “evet”tir. İstenmeyen tüylerin giderilmesi için yaptırılan lazer epilasyon uygulamasının ardından yüz bölgesi haricindeki çıkan tüyler jiletle alınabilir ancak işlemden hemen sonra bu yönteme başvurmamak gerekir.

Lazer Epilasyon Sonrası Jilet Yapılır Mı? Jiletin Zararı Var Mı?

Kalıcı epilasyon olarak bilinen lazer, ağda ve tıraş gibi geçici yöntemlerin önüne geçmiş, artan cihaz çeşitleri ve talebe bağlı olarak düşen maliyetiyle ulaşılabilir bir teknoloji haline gelmiştir. İşlem, kıl köklerinin lazer ışınlarıyla tahrip edilmesini ve tekrarlanan altı-sekiz seans sonrası tamamen yok edilmesini sağlar.

Lazer epilasyon 1. seans sonrası jilet yapılır mı? sorusuna, “bir süre sonra yapılabilir”, şeklinde yanıt verilebilir. Kıl köklerine yapılan lazer atışları, kökleri tahrip eder, kıllar uzama döngüsüne girdiği zaman dökülür. Dökülmeden sonraki süreçte tekrar uzayan ve henüz dökülmemiş kılların jiletle alınması ya da tıraş makinesi ile kısaltılması gerekecektir.

Bu doğrultuda ister buz lazer ister Alexandrite lazer olsun, işlem sonrası jilet yapılmasında bir sakınca yoktur. Üstelik lazer epilasyon öncesi, seansa girmeden tüy kısaltılma işlemi gerekir ve bunun için jilet kullanılması önerilmektedir.

Lazer Epilasyon Sonrası Jilet Yapılır Mı?

Lazer Epilasyondan Sonra Çıkan Tüyler Nasıl Alınmalı?

Tarih boyunca istenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok farklı yöntem denenmiştir. Bunlardan ağda, cımbız gibi yöntemler oldukça acı verici olmalarıyla, tüy dökücü krem ve bitkiler kısa zamanda yeniden kılların uzamasına neden olmaktadır.

Lazer epilasyon ise düzenli uygulandığı takdirde, belli bir süre sonra istenmeyen tüyleri tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle diğer alternatiflerin önüne geçmiştir. Görece yeni bir teknoloji olması ve daha az kişi tarafından bilinmesi “lazer epilasyon sonrası jilet yapılır mı?” gibi sorulara yanıt aranmasına neden olmaktadır.

Lazer sonrası jilet yapmak uygun mu? Lazer epilasyon seans aralarında, tüyler yeterince uzadıktan sonra jilet yapmanın bir sakıncası yoktur. Tıraş makinesiyle de tüyler kısaltılabilir. Tüy köklerini uyarabilecek cımbız, ağda vb. işlemlerden süreç boyunca kaçınmak gerekir. “Lazerden sonra kıllar koparılır mı?”, sorusunun yanıtı da benzer nedenlerle olumsuzdur.

Lazer Epilasyon Sonrası Jilet Yapılır Mı?

Lazer Epilasyon 1 Seans Sonrası Ne Yapılmalı?

Lazer epilasyon işlemiyle istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olmaktadır. Lazer epilasyon sonrası jilet yapılır mı benzeri sorulara yanıt arayanlar için, lazer sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • İşlemden sonra en az bir gün kese, peeling, sıcak duş gibi cilt hassasiyetini artıracak uygulamalardan uzak durulmalıdır.
  • İşlem sonrası leke vb. istenmeyen etkiler oluşmaması için güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır.
  • Bölgeye güneş kremi dışında bir kozmetik ürün uygulanmamalıdır.
  • İşlem sonrası yangı, hassasiyet gibi sorunlar ortaya çıkabilir, bunlar genellikle geçicidir. Eğer uzun süre geçmeyen bir yan etki söz konusu olursa, uygulamanın yapıldığı yere ya da bir dermatoloğa başvurmak gerekir.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon yaygın ve güvenilir bir uygulamadır ancak bazı kişilerde kullanımı uygun olmayabilir ve işleme karar verildikten sonra yapılmaması gerekenler söz konusudur. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • İşlem yapılacak bölgeye en az bir ay öncesine kadar cımbız, ağda, epilatör gibi yöntemlerle epilasyon yapılmamış olmalıdır. Seans aralarında da bu işlemlerden tamamen uzak durmak gerekir.
  • Epilepsi ve kalp hastalarında ve gebelik, emzirme dönemindeki kadınlarda lazer epilasyon uygulaması yapılmaz.
  • Sivilce tedavisi ve buna bağlı ilaç kullanımında lazer epilasyonun tedaviden bir süre sonra başlatılması gerekir.
  • İşlem hormon bozukluğu olan kişilerde etkili olmayabilir, bu nedenle sorun ortadan kalkmadan lazer epilasyona başlanması önerilmez.

Lazer epilasyon uygulamalarıyla istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yanı sıra batık ve yüzeysel cilt lekelerinin iyileşmesi mümkündür. Bu tür uygulamaların uzman gözetiminde, güvenli klinik ve güzellik merkezlerinde yapılması, yan etkilerin azalması ve işlemin etkili olması için oldukça önemli bir husustur.

DrDerm Polikliniği, alanında eğitim almış ve deneyimli kadrosuyla, profesyonel cihazlarla lazer epilasyon hizmeti vermektedir. Ankara lazer epilasyon ve diğer güzellik-bakım uygulamaları için kliniğimize başvurabilir, fiyat bilgisi almak ve diğer sorularınızın yanıtı için bize ulaşabilirsiniz.

Ads | Pop Up İletişim Formu

drderm-popup-banner-1