Lazer epilasyon zararları nelerdir? sorusu lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin aklını kurcalayan sorulardan biridir. İstenmeyen tüylerden kurtulup en hızlı şekilde ışıl ışıl bir cilde sahip olmayı herkes eminim istiyordur.

Bunun için en iyi çözümlerinden biri teknolojinin hediyesi olan lazer epilasyondur. Lazer epilasyon diğer uygulamalar ve yöntemlere göre etkili olabilen bir çözüm. Ama herkesin merak ettiği bir soru var lazer epilasyon zararları nelerdir?

Lazer Epilasyon Uygulamasının Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulaması istenmeyen kıl ve tüy probleminin giderilmesi amacıyla uygulanan tedavilerden biridir. Seanslar halinde uygulanan lazer epilasyon uygulaması uzun yıllardır kullanılan bir teknolojidir. Lazer epilasyon (American Food and Drug Administration) FDA tarafından onay almış bir uygulamadır. Fakat cilde uygulanan bir tedavi olduğundan dolayı cildin bazı etkenlerden korunması gerekir. Aksi taktirde bazı problemlere yol açabilmektedir.

Lazer epilasyon sonrası yanmalar ve lekelenmeler meydana gelebilir. Lazer epilasyonda zarar görmemek için uzman bir dermatologun kontrolünde lazer epilasyon uygulatmalısınız.
Lazer epilasyondan sonra 3 hafta lazer epilasyon uygulanmış bölgeyi güneşten muhafaza etmeli doktor tavsiyelerinden çıkmamalısınız.  Bu süreçte ultraviyole A, ultraviyole B ışınlarına önlem almak için güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Lazer uygulamalarında büyük sağlık sorunları gözlemlenmemiştir sadece bilgi gereken bu uygulamalar yalnızca klinik ve özel doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Dikkatsizlik ve acemilik yanıklara, lekelere sebebiyet verebilir. Bunların dışında lazer epilasyon uygulaması sonrası deride kaşıntı, yanma, şişme gibi. Bu etkiler de 3-4 gün içinde yok olabilir. Önemli olan konu ise cihaz ve cihaz ayarlarının doğru tercih edilmesidir.

Lazer Epilasyon Erkekler İçin Zararlı mıdır ?

Lazer Epilasyon erkek, kadın demeden herkes için uygulanabilir. Erkeklerde kadınlar da olduğu gibi büyük zararı eğer bir hata olmazsa olmayan lazer epilasyon artık erkekler tarafından da tercih edilmektedir. İstenmeyen kıl ve tüy problemi kadınlar kadar erkeklerin de şikayet ettiği sorunlardan bir tanesidir.
Erkeklerin tüyleri beyazlamadan lazer epilasyon uygulatması gerekmektedir aksi taktirde beyaz tüyler ışınlardan etkilenmediği için uygulamanın bir faydası olmayacaktır. Esmer tenli erkekler sakal üstü lazer epilasyon yaptırırken kesinlikle bir uzman doktora başvurmalıdır. Bu bölge diğer erkeklerde lazer epilasyon bölgelerine göre daha hassas olduğu için büyük risk alanıdır. Lazer epilasyonun erkekler için özel olarak farklı zararları yoktur.

Merak Ettikleriniz İçin Whatsapp

Lazer Epilasyonun Genital Bölgeye Zararı Var Mıdır ?

Lazerler direk olarak kıl köklerini hedefler, radyasyon gibi yayılmazlar. Sadece uygulanılan kıl köklerini hedefleyerek kıl köklerini tahribata uğratmayı amaçlarlar. Bu şekilde tüyler çıkmayabilir. Vücutta diğer bölge ve organları hedef almadığı için bir zararı olmayabilir. Halk arasında yumurtalıklara zararı olup olmadığı çok sorulan sorulardandır ancak doğru uygulandığında herhangi bir zararı olmayacaktır. Bu uygulamanın sonuçları arasında asla kısırlık vs sonucuna rastlanılmamıştır. Bu durumda da görülebilecek yan etkiler diğer bölgelerde olduğu gibi, kızarıklık, yanık gibi reaksiyonların dışına taşmayabilir.

Kadınlar diğer bölgelerine olduğu gibi genital bölgelerine de Ankara lazer epilasyon uygulamasını yaptırabilirler. Bikini bölgesine yaptırılan lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verdiği gibi bir görüş şehir efsanesinden ibarettir. Çünkü lazer epilasyonda yapılan lazer atışları sadece cildin üst katmanlarına kadar gidecek şekilde tasarlanmıştır. Cilt altındaki dokulara veya organlara herhangi bir etkisi ve zararı bulunmamaktadır.

Hamileler Üzerinde Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır ?

Hamilelerde genel olarak lazer epilasyon önerilmemektedir. Bu öneride bebeğe zarar olacağından değil. Annenin iç huzurunu ve psikolojisini korumak. Annelerde olan koruma içgüdüsüne zarar vermemektir. Gebelik döneminde lazer epilasyona ara vermek en mantıklı çözüm olacaktır.

Ayrıca gebelik dönemindeki kadınların hormonları normalden farklı çalışır. Bu hormonlara kıl ve tüylerin büyümesini sağlayan hormonlar da dahildir. Gebelik döneminde lazer epilasyon uygulaması yapmak bu açıdan önerilmemektedir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var Mı?

Lazer epilasyon cildin hemen alt kısmında bulunan kıl ve tüy köklerini tahrip ederek zamanla istenmeyen tüylerin giderilmesini amaçlar. Lazer epilasyon cihazında üretilen lazer ışınları başlık aracılığıyla cilde gönderilir. Lazer ışınları kıl kökünde ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Bu aşamada oluşabilen yan etkiler şu şekildedir;

  • Uygulama esnasında bir miktar yanma hissi oluşabilir
  • Uygulamadan sonra lazer epilasyon yapılan alanda kızarıklık ve ödem oluşabilir fakat bu etkiler birkaç gün içerisinde geçecektir
  • Krut ve veziküllerde hiper görülebilir, bunlar da geçici yan etkilerdir

Vücudunuzda görülen yan etkiler genellikle geçici ve zararsız etkilerdir. Fakat bu etkilerin geçmemesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açar mı?

Lazer epilasyon uygulamaları hakkında halk arasındaki bir diğer söylenti de lazer epilasyonun kansere yol açtığı iddiasıdır. Lazer epilasyon günümüzde istenmeyen tüy problemi haricinde de birçok tedavide kullanılmaktadır. Lazer epilasyon cihazları çok miktarda radyasyon üretir. Bir lazer epilasyon cihazının ürettiği radyasyon miktarı bir cep telefonun veya diğer elektronik cihazların ürettiğinden fazla değildir.

Ayrıca lazer epilasyon ışınları sadece cildin üst tabakasına etki edecek uzunluktadır. Cildin alt tabakalarına veya organlara ulaşmaz. Bu yüzden herhangi bir organa zarar vermesi veya cilt kanserine sebep olması mümkün değildir. Lazer epilasyon uygulamaları kansere sebep olan faktörlerden biri değildir.

Ads | Pop Up İletişim Formu

drderm-popup-banner-1