Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var Mıdır? Avantajları Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulaması şu şekilde avantajlara sahiptir:

  • Yapılan lazer epilasyon uygulaması ile kıl köklerinden ve istenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulabilmek
  • Lazer epilasyon uygulaması; güvenli ve kalıcı olabilen son teknolojik bir yöntemdir.
  • Lazer epilasyon uygulamasının olumlu sonuçları kısa sürede alınabilmektedir.
  • Batık kıl sorunu ortadan kalkabilir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkisi Var Mıdır? Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Lazer epilasyonun; uygulama hatalarından dolayı bir takım yan etkileri mevcuttur. Bunlar çoğunlukla geçici olma özelliği taşır. Bazıları; kızarıklık, ağrı, şişkinlik, cilt lekeleri, kabarma, su kabarcıkları, cilt renginin açılması, yara oluşumu, uçuk, leke izi, ciltte yanık oluşma, ciltte batmalar, ciltte tahriş, deride morarma, deride kabuklanma, deri döküntüleri, ödem oluşması, enfeksiyondur. Tüm bu yan etkiler yanlış uygulamadan kaynaklıdır. Bu gibi sorunların yaşanmaması için; lazer epilasyonun, işin uzmanı kişiler tarafından uygulanması ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Uygulamada yapılan hatalar orta hasarlı veya büyük çapta sorunlar yaşatabilir. Örneğin; beyaz tenli kişilerin hassas bölgelerine uygulanan lazer epilasyon işleminde; yüksek şiddette ve atışlar olması gereken mesafe içerisinde yapılmazsa büyük sorunlar meydana gelebilir. Gözlere zarar gelmemesi için de lazer yapılırken bu işleme uygun olan gözlükler hiçbir şekilde çıkarılmamalıdır. Temiz ve hijyenik olmayan uygulama yerleri sebebiyle enfeksiyon kapma riski de doğmaktadır. Bunu önlemek için mutlaka hijyenik yerler tercih edilmeli, işlemden sonra lazer uygulaması yapılan bölgeyi temiz tutmak gerekmektedir.

Lazer epilasyondan sonra ciltte kızarıklık veya şişme görülebilir. Bunun için geliştirilen bazı jeller satılmaktadır. İşlemden sonra buz kompresi yapmak da başka bir çözüm yoludur. Ciltte oluşabilecek her türlü sorunu engellemek adına Ankara lazer epilasyon uygulamasının tamamen bitiş sürecine kadar dışarı çıkarken koruyucu özellikli iyi bir güneş yağı kremi sürülmelidir.