Lazerle akne izi tedavisi çoğunlukla ergenlik döneminde ciltte oluşan sivilcelerin veya sivilcelerden kaynaklı çeşitli izlerin giderilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Son yıllarda oldukça tercih edilen ve krem, peeling, cerrahi yöntemler gibi uygulamalardan daha etkili sonuçların alınabildiği lazerle akne tedavisi ciltte oluşan sivilceleri yaydığı ısı ile kurutma prensibine dayanır.

Lazerle Akne İzi Tedavisi

 Lazerle Akne İzi Tedavisi Nedir?

Ergenlik döneminde veya sonrasında ciltte çıkan sivilcelerin bıraktığı izlere akne izi (sivilce izi) denir. Akne oluşumunun temel sebebi sahip olduğumuz genetik aktarım olsa da hormonal düzensizlikler, yağlı cilt yapısı ve guatr rahatsızlığı gibi nedenlerle de yağ bezleri düzensiz bir şekilde çalışabilir veya yağ kanalları tıkanabilir. Tıkanan yağ kanallarında bakteriler çoğalıp iltihap üretir ve sivilce oluşumuna sebep olur.

Ciltte oluşan sivilceler, bazen kurudukları halde ciltte leke olarak kalabilir. Özellikle yüz bölgesinde oluşan lekeler kişiyi rahatsız eder. Şimdiye kadar akne tedavisi için pek çok farklı yöntem kullanılmış olsa da en basit ve etkili yollardan bir tanesi de lazer tedavisidir. Lazer kullanılarak sorunlu bölgeye yüksek ısı dalgaları gönderilir. Akne izlerinin olduğu bölge ısıyla eritilir ve cildin kendisini yenilemesine yardımcı olur.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Akne lekesi tedavisinde kullanılan farklı özellikte lazerler olmakla birlikte Fraksiyonel Karbondioksit lazer sistemleri oldukça etkili sonuçlar verebilmesi sebebiyle çok tercih edilir. Tedavi aşamasından önce uygulamanın yapılacağı bölge uzman doktorun muayenesi sonucu belirlenir. Bu aşamada doktor, akne izlerinin yapısına, büyüklüğüne ve derinliğine bakar. Akne izinin özelliğine göre de lazer ışınının seviyesi belirlenir ve bölgelere atış yapılır. Bu atışlarla sorunlu bölgede küçük, cildin yenileyebileceği seviyede deformasyonlar oluşturulması amaçlanır. Vücut hasarları iyileştirdikçe de lekelerin derinliği azalma, renk tonu açılma, gözenekler küçülme eğilimine girebilir ve ciltteki ufak pürüzler giderilebilir. Böylece cildin, belirlenen seanslardan sonra eski renk ve görünümüne kavuşmasına yardımcı olunabilir.

Ankara Lazer Epilasyon

Tedavi Sonrası

Lazerle sivilce tedavisi, lekelerin yapısına göre uzman doktorun belirlediği plan dahilinde gerçekleştirilir. Tedavi, ortalama 2 ile 6 seans arasındadır ve ilk seansın geçici yan etkilerinden sonra iyileşme gözlenmeye başlanır.

Lazer ile akne tedavisi işleminden sonra ciltte bir miktar kızarıklık ve şişkinlik görülebilir. Bu döneminde doktorun önereceği merhemler ve bandajlar yan etkileri azaltacaktır.

Tedavi sonrasında ise cilt dış etkenlerden ve güneş ışınlarından korunmalıdır. Ayrıca günlük olarak güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.