Lazerle ben aldırma, vücudun hemen her yerinde ortaya çıkabilen ve çeşitli nedenlerle rahatsızlık veren benlerin ortadan kaldırılması işlemidir. Uzman bir hekim tarafından yapıldığı takdirde ciddi bir probleme, yan etkiye neden olmamaktadır.

Lazerle ben aldırma işlemi sayesinde cilt yüzeyindeki benlerden kurtulmak mümkün olur. Özellikle yüz bölgesindeki benler, estetik açıdan kişiyi rahatsız edebilmektedir. Epilasyon, leke tedavisi gibi amaçlarla kullanılan lazerler ben aldırma amacıyla da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Böylece operasyon gerekmeksizin, kısa sürede benlerin ciltten uzaklaştırılması mümkün olur.

Fraksiyonel Lazerle Ben Aldırma

Cilt yüzeyinde irili ufaklı pek çok ben bulunur. Bunlardan bazıları doğuştan vardır, bazıları ise yaşamın farklı dönemlerinde ortaya çıkar. Benler genel olarak iyi huyludur, fakat bazı durumlarda başka cilt hastalıklarının belirtisi olarak ortaya çıkabilirler. Bu nedenle benlerin kontrol edilmesi, renk ya da biçim değişikliği vb. gözlendiği zaman bir hekime başvurulması gereklidir.

Günümüzde, ilerleyen teknoloji pek çok tıbbi gelişmeye de önayak olmuştur. Bunlardan biri olan fraksiyonel lazer, pek çok cilt sorununa çözüm vadeden uygulamalardandır. Gençlik ve güzellikle ilgili çeşitli uygulamalar, leke ben sildirme gibi işlemler bu lazer teknolojisiyle yapılabilmektedir.

Lazerle ben silme uygulamasının çalışma prensibi şu şekildedir;

Ben yüzeyine lazer ışınları gönderilir. Bölgede açığa çıkan ısı nedeniyle küçük çaplı bir hasar yaratılır. Böylece bölgedeki melanin pigmentine sahip bölüm parçalanır. İyileşme sürecine giren ciltteki doku yenilenirken ben yapısı ortadan kalkmış olur. İşlemden önce bölgeye anestezi kremi sürüldüğünden, uygulama esnasında belirgin bir acı hissedilmez.

lazerle-ben-aldirma

Hangi Tür Benler Lazerle Alınır?

Lazer teknolojisi uzun yıllardır pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. İlk olarak lazer epilasyon için kullanılmış, günümüzde ise pek çok güzellik ve sağlık işleminde yer almaya başlamıştır. Lazer, benlerin kısa sürede ve ameliyatsız şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Diğer pek çok yönteme kıyasla kolay, kısa süreli, acısız ve ekonomiktir. Bu nedenle lazerle leke tedavisi gibi ben aldırma da sıklıkla tercih edilen işlemlerdendir.

Cilt yüzeyindeki pek çok leke, iz vb. gibi benlerin tedavisinde de lazer kullanılmaktadır. Bununla birlikte pek çok farklı görünüm ve yapıda ben bulunmaktadır. Bunların tamamı için lazerle ben sildirme uygun bir seçenek değildir. Şu türden benler lazerle alınır;

  • Düz benler: Bunlar küçük boyutlardaki kahverengi ve siyah oluşumlardır. Lazerle hızlı ve etkili şekilde ortadan kaldırılabilirler.
  • Derin benler: Cilt altı dokuya dek uzanmış, nodül yapısındaki benlerdir. Hekim uygun gördüğü takdirde lazerle bu benleri alabilir.
  • Damar benleri: Bunlar mor veya kırmızı renktedir. Damar yapısındaki sorun nedeniyle görülürler. Lazerle tedavi edilebilirler.
  • Yaşlılık benleri: Özellikle yaş ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. Tedavi edilseler de geri dönebilirler.

Ben Aldırma İyileşme Süreci

Lazerle ben aldırdıktan sonra ne kadar sürede iyileşir?” İyileşme pek çok faktöre bağlı olsa da genellikle birkaç hafta içinde tamamlanmış olur. Tedavinin yoğunluğu, benin boyutu ve yerine göre iyileşme süreci ve bu esnada gereken bakım işlemlerinde farklılıklar ortaya çıkar.

İşlem lokal anestezi eşliğinde yapıldığından büyük bir acı hissi oluşmasa da sonrasında yanma, kızarıklık gibi semptomların oluşması normal kabul edilmektedir. Lazerle ben aldırma kaç seans sürdüğüne bağlı olarak iyileşme süreci değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte genellikle tek seansta işlemin tamamlanması hedeflenir.

İyileşme sürecinin tamamlanması ve izlerin ortadan kalkması birkaç ayı bulabilir. Bu süreçte;

  • Yara kabuğuna müdahale edilmemelidir.
  • Bölgenin güneşle teması engellenmelidir.
  • Temiz tutulmalı, peeling vb. yapılmamalıdır.

Aksi takdirde bölge güneş lekesi ya da kalıcı yara izi ortaya çıkma riski vardır. Hekim tavsiyelerine uyulduğu ve gerekli krem vb. uygulamaları yapıldığı sürece iyileşme döneminde komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür.

lazerle-ben-aldirma

Ben Alındıktan Sonra İz Kalır Mı?

Benler, boyutlarına ve konumlarına bağlı olarak farklı şekilde alınabilirler. Ameliyatla alınan derin ve büyük benler bölgede çukur ya da iz kalmasına neden olabilir. Bu sorunlar da iyileşme tamamlanınca çeşitli uygulamalarla ortadan kaldırılabilir. Lazerle ben aldırma sonrası iz kalma riski oldukça düşüktür. İşlemin konuda uzman bir dermatolog tarafından yapılması da sonrasında oluşacak sorunları engelleyebilir.

Ben silme işlemi sonrasında iz kalmasının önüne geçebilecek bazı uygulamalar şu şekildedir;

  • Yara bölgesine güneş değmesinin önüne geçilmelidir.
  • İyileşmeyi hızlandırmak için bölge nemli tutulmalıdır.
  • Doktorun önerdiği krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Lazerle ben aldırma sonrası hangi krem kullanılır? Bu sorunun yanıtı hekim tarafından verilecektir. İşlemin mahiyetine ve kişinin cilt yapısına uygun krem seçildiği takdirde işlem sonrası komplikasyon riski düşecek, iyileşme hızlanacaktır.

DrDerm Polikliniği aracılığıyla size rahatsızlık veren benlerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Alanında uzman, güler yüzlü bir kadro tarafından, son teknoloji cihazlarla benlerinizi aldırmak için bize ulaşabilirsiniz. Lazerle ben aldırma fiyatları, diğer işlemlerimizle ilgili detaylı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz.