Lazerle çil tedavisi nedir? Derinin üst katmanı olan epidermiste bulunan ve cildin fazla miktarda güneş ışınına maruz kalması sonucu oluşan çil (ephelides) adı verilen lekelerin lazer yöntemiyle tedavi edilmesidir.

Lazerle çil tedavisi nedir? Lazerle tedavi günümüzde kullanılan çil tedavi yöntemlerinden en etkili sonuçların alındığı ve en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemle maksimum birkaç seansla çillerden kurtulmak mümkündür.

Lazerle Çil Tedavisi Nedir?

Lazerle Çil Tedavisi Nedir?

Lazerle Çil Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Derimizde melanosit adı verilen ve renk üretip derimize renk veren hücreler bulunmaktadır. Melanosit hücreleri, melanin denilen bir madde salgılar. Bu madde cildimize sahip olduğumuz rengi veren maddedir ve derimizin üst katmanında bulunur. Genetik yatkınlık bulunması ve cildin güneşe fazla maruz kalması sonucu melanositler aşırı miktarda melanin pigmenti salgılar. Bu da çil adı verilen kümelenmiş lekelerin oluşmasına sebep olur. Daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi ve yeşil gözlü kişilerde görülen çil; genellikle fazla güneş ışınına maruz kalan yüz, el, göğüs ve sırt gibi bölgelerde görülür.

Yaz aylarında cilt güneş ışınlarına daha fazla maruz kaldığından dolayı melanin üretimi artar. Bu da yaz aylarında daha fazla çil oluşumuna neden olur. Lazer teknolojisi uygulanarak vücuttaki çillerden kurtulmak mümkündür.  Kontrollü lazer ışını atışları ile ciltteki melanin pigmenti yüksek ısıya maruz bırakılarak tahrip edilir. Böylece çilleri oluşturan renk pigmentleri hasar görerek yok olur.

Çil Tedavisi Hangi Lazerle Yapılır?

Çil tedavisinde kullanılan farklı özellikte ve farklı nanometrelerde atışlar yapabilen lazerler:

  • 532 nanometre KTP Lazer,
  • 694 nanometre Ruby lazer,
  • 430 nanometre ile 1100 nanometre aralığında uygulama yapan IPL sistemler,
  • 755 nanometre Alexandrite Lazer,
  • 755 nanometre Erbium Lazer, Karbondioksit (CO2) Lazer ve Fraksiyonel Lazerler olduğunu söyleyebiliriz.

Sizin için en uygun lazerin hangisi olduğunu ve tedavinin kaç seansta tamamlanacağını doktorunuz kontrol sonrası belirlemektedir.

Lazerle Çil Tedavi Sonrası

Lazerle düzenli bir çil silme işleminin ardından çillerde ortalama %90 oranında azalma meydana gelir. Tedavi sonrası işlem yapılan bölgede kabarıklık ve kızarıklık oluşur. Kabarıklık birkaç saat sonra gider fakat kızarıklık zamanla morumsu bir renge döner ve bir hafta sonra kabuk tutar ve soyulur. Altta oluşan yeni deri hassas olduğu için güneş ışınlarından korunmalı, bölge temiz tutulmalıdır.

Menü

Instagram | Bizi Takip Edin

Whatsapp | Bize Hemen Ulaşın

Online Teklif İsteyin