Lazerle dövme sildirme işlemi, daha önce yaptırdığı ve bir süre sonra vücudunda taşımak istemediği dövmeleri yok etmek isteyenler için yapılan bir uygulama. Günümüzde, toplumun her kesiminden insanda dövme görebiliyoruz. Büyük heveslerle ve anlamlar yüklenerek yaptırılan dövmelerin, bir süre sonra rahatsızlık verebildiğini de biliyoruz.

Lazerle dövme sildirme uygulamasının yaygınlığını ifade etmek için şöyle bir veriden bahsedelim: Dövme yaptıranların %25’i dövmesinden rahatsızlık duyduğunu ifade ediyor. Tabi, bu çok anlaşılabilir bir durum. İnsanın 25 yaşındaki hisleri ve istekleri, 40 yaşındaki his ve istekleriyle farklı olabilir. Haliyle, dövmelerini sildirmek isteyebilir. Bu yazımızda, bu konuyla ilgili bilmek isteyebileceklerinizi anlatacağız.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazerle dövme sildirme, yüksek yoğunluklu bir ışık demeti olan lazerini pigment renklerini parçalayarak vücuttaki savunma hücrelerinin parçalanan pigmentleri yok etmesi amacıyla yapılan işlemdir. Siyah rengin yoğunluklu olduğu dövmeler, silinebilmesi daha kolay olanlardır. Çünkü siyah renk, tüm lazer dalga boylarını emer. Siyah dışındaki renklerde ise her renk pigmenti için farklı lazerler kullanılmalıdır.

Dövme sildirmeye karar vermeden önce, konu hakkında bir uzmana danışmakta fayda vardır. Dövmenin kaç yıllık olduğu, hangi renklerin kullanıldığı, büyüklüğü ve vücudun hangi bölgesinde bulunduğu gibi faktörlere göre planlama yapılacaktır.

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan dövme yaptırma isteği, ilerleyen zamanlarda pişmanlığa neden olabilir. Bazen sosyal baskı ya da iş hayatındaki değişiklerde neden olabilir. Çok severek yaptırdığınız dövmeler bazen silinmek zorunda kalabilir. Bu sebepten en etkili ve izsiz şekilde, lazer kullanılarak gerçekleşir. Lazer ile dövme silme, özellikle siyah ve kırmızı renkler için başarılı sonuçlar alınabilen bir işlemdir. Seans sayısı ise boyanın rengi ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Ortalama 3 ay ara ile 4-10 seans tedavi gerekir. Deri kalınlığı ve uygulanan boya yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Lazerle Dövme Sildirmenin Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazer ışınları sadece istenilen bölgeye etki etmektedir. Hedef alınan bölgeye ışın gönderileceği için normal doku hasarı da minimum seviyededir. Dövme sildirmek için kullanılan diğer yöntemler eksizyon, dermabrazyon ve salabrazyondur. Lazer tedavisi tüm bu yöntemlere göre daha güvenilir olabilmektedir. Bunun sebebi, özel olarak dövmedeki pigmenti hedeflemesi ve bunun dışındaki noktalara etki etmemesidir.

Az sayıdaki yan etkisi ve karşılaşılabilecek durumlar şunlardır:

  • Dövme sildirme işlemi sırasında bölgenin efekte olma ihtimali vardır.
  • Dövmenin tamamen kaldırılması zaman alabilir. Çok renkli dövmeler için garanti verilmeyebilir.
  • Hipopigmentasyon yani dövmenin silindiği alanın, onu çevreleyen alana göre daha soluk renkte olması durumuyla karşılaşılabilir. Tam tersi şekilde bölgenin daha koyu olması da olasıdır.
  • Kozmetik dövmelerin silinmesi çok daha zor olabilir. Hatta ilk seanslarda renkleri daha da koyulaşabilir.

Operasyonu sorunsuz ve herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmadan atlatabilmek için lazerle dövme sildirme sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Lazerle Dövme Sildirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 24 saat işlem uygulanan bölge, kesinlikle su ile temas edilmemelidir. Geçen süreden sonra duş alınabilir fakat çok sıcak su ile alınmamalıdır. Ortalama 6-7 gün sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. Örneğin solaryum ve hamam gibi ortamlara gitmeyiniz. Uygulanan bölgedeki cilt kabuklanma oluşmuşsa havuz ve denize girmeyiniz.

İşlemden sonra yapılacak bakım, işlemin kalitesini ve sonuçlarını doğrudan etkiler. Dolayısıyla her seanstan sonra ve genel olarak tedavi bitiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

  • Uygulamanın yapıldığı alan temiz ve kuru tutulmalı. Hatta birkaç gün kapalı kalmasında fayda vardır.
  • Tedavi uygulanan bölgenin duş alırken streç film vb. gereçlerle sarılarak korunması gerekir.
  • Tedavi bittikten sonra, bir süre bölgeye antibiyotik krem uygulanabilir.
  • Semptomlar uzun sürerse, işlemi gerçekleştiren uzmana başvurun.

Lazerle Dövme Sildirme Fiyatları

Günümüzde lazer teknolojisinin giderek gelişmesi, dövme silinme başarısını da arttırmıştır. Özellikle siyah ve kırmızı renkteki dövmelerde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Seans halinde silinme işlemi gerçekleştirildiğinden dolayı gözle görülen işlem seans sonunda sonuca varılmaktadır.

Dövmenin tamamen silinebilmesi için gereken zaman kişiye göre değişiklik gösterir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, dövmenin yaşı, renkleri, büyüklüğü gibi faktörler bunda etkilidir. Ortalama 4 veya 8 seansta kaldırılabilen dövmeler olduğu gibi çok daha fazla seansa ihtiyaç duyanlar da olabilir. Dövme sildirme fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Lazerle Dövme Silme