Lenf drenaj masajı nedir, ne işe yarar? Bu masaj genellikle şişkinliği azaltması ve ödemi atması için yapılmaktadır. Oldukça yavaş, hafif ve ritmik dokunuşlarla cilt yüzeyine yapılan bir masaj çeşididir.

Lenf drenaj masajı nedir, ne işe yarar? Masajın temel amacı, lenf sıvısı akışını desteklemek ve şişkinliği en aza indirerek vücutta bir rahatlama sağlamaktır. Uygulamanın bilinirliği gün geçtikçe artmaktadır.

Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Öncelikle “Lenf nedir?” Sorusunu cevaplayarak başlayalım. Lenf, kan ve lenf proteinlerinden oluşan ve lenf damarlarında dolaşan sıvıya verilen addır. Lenfatik sistem ise lenf sıvısını, lenf damarlarını ve lenf düğümlerini barındıran bir sistemdir. Bu sistem vücudun içinde bezler, kanallar ve alanlar oluşturan ve beynimizin dışında vücudumuzun her yerinde sürekli olarak dolaşan lenf sıvısını taşıyan bir organ sistemi olarak tanımlanabilir.

Lenf sisteminin görevi, dokularımızda ve hücrelerimizde bulunan yabancı maddeleri, ölü ve yıpranmış hücre, bakteri ve mikropları mevcut sistemlerden uzaklaştırmaktır. Bunun dışında bağırsaklarda emilen yağ asitlerini ve bazı vitaminleri kan dolaşım sistemine katmak gibi görevleri de bulunmaktadır.

Lenf drenaj nedir? Lenf drenaj masajı, bu sistemi rahatlatmak için uygulanır. Masaj ile güçlenen bağışıklık sistemi, iç ve dış bazı faktörlere karşı iyi seviyede bir direnç gösterir. Böylelikle fizyolojik ve zihinsel bir iyilik halinin oluşması beklenir. Ayrıca lenfödem tedavisi için de yardımcı bir işlemdir. Peki masaj nasıl yapılır? İşlem, drenaj cihazı gibi aletlerle gerçekleştirilebileceği gibi elle uygulanan bir masaj şeklinde de yapılabilir.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj masajında göğüs kafesi, boyun ve baş bölgesi dışında kalan vücudumuzun bütün bölgelerine basınç uygulanabilmektedir. Pressoterapi uygulaması, dolaşım bozukluğu olan belirli bölgelere uygulanabildiği gibi, bahsettiğimiz bölgeler hariç tüm vücuda da uygulanabilir.

Lenf drenaj amacı nedir? Lenf drenaj masajı, diğer adı ile pressoterapi insan vücuduna sistematik bir şekilde ve farklı bölgelere farklı miktarlarda uygulanan basınç aracılığı ile lenf sisteminin hızlanmasını veya düzelmesini sağlamaya çalışır.

Uygulanan basınç ile birlikte vücutta yavaş çalışan veya çalışmakta zorluk çeken dolaşım sistemi hareketlenebilir ve hızlanabilir. Lenf sistemine kazandırılabilen bu hız ile beraber vücudumuzda biriken ve ödem olarak tanımladığımız sıvının vücuttan atılmasını kolaylaştırabilmektedir.

Peki lenf drenaj kimlere uygulanmaz? Pressoterapi bazı rahatsızlıkları olan hastalarda doktor kontrolü olmadan uygulanamamaktadır. Bu rahatsızlıkları diyabet (şeker rahatsızlığı olarak da bilinen), yüksek tansiyon, hemoroid (basur olarak bilinen) ve kemik erimesi olarak belirtebiliriz. Bunların dışında hamilelik sürecinde olan kişilerde de uygulama yapılması uygun görülmemektedir.

Lenfatik Sistem ve Lenf Drenaj Masajı Nedir, Ne İşe Yarar?

Lenf masajının en temel işlevi, lenfatik sistemin faaliyetlerine destek sağlamaktır. Ayrıca bazı hareketler ve egzersizler de bu sisteme oldukça önemli katkılar sunar. Lenf sistemi temel olarak bağışıklık aktivitelerini düzenler. Mikroorganizmaların yol açtığı hastalıkların önlenmesi ve kanser hücrelerinin yok edilmesi gibi önemli işlevleri vardır.

Lenf drenaj masajı konusunda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de masajın uygulanacağı merkezin doğru seçilmesidir. İşlemin uzman ellerde, doğru bir şekilde yapılması; masajdan alınacak faydayı arttıracaktır.

Özel Dr Derm Polikliniği’nde işlemler, dermatoloji alanında uzmanlaşmış bir hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Poliklinikte, lazer epilasyon, cilt beyazlatma, ben alma ve cilt gençleştirme gibi dermatolojinin ilgi alanına giren daha pek çok işlem gerçekleştirilmektedir. Lenf drenaj masajı nedir, ne işe yarar? Sorusu hakkında daha fazla bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için, web sayfamızdaki iletişim bilgilerimiz vasıtasıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lenf Drenaj İşe Yarıyor mu?

Lenf drenaj masajı işlemi, gerçekleştirilen bireylerde pek çok faydaya sahiptir. Lenf drenaj yaptıranlar da bu yönde yorumlarda bulunmaktadır. Dermatoloji uzmanı bir hekim veya hekimin eğittiği masörler tarafından gerçekleştirilecek bir lenf drenaj masajı; en iyi sonucu verecektir.

Lenf drenaj masajı kilo verdirir mi? İşlem, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak sadece bu masaj sayesinde etkili bir şekilde kilo verilmesi mümkün değildir. Kilo vermenin en temel yolu, alınan kalorinin düzenli bir şekilde kısıtlanmasıdır.

Lenf masajının bir kısmı aşağıda listelenen belli sorunlar karşısında, oldukça işe yarar olduğu bilinmektedir.

  • Toksin birikimi
  • Menopoza yönelik rahatsızlıkların hafifletilmesi
  • Zihinsel/psikolojik bir rahatlama sağlaması
  • Adet öncesi duygudurum dalgalanmaları
  • Genel stres ve yorgunluk hali
  • Lenf şişkinliklerinin azaltılması
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Bunlar arasında sayılabilir.