Yüze Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Yüze lazer epilasyon yapılır mı” sorusu, lazer epilasyon ile kalıcı şekilde yüz tüylerinden kurtulmak isteyenlerin merak ettiklerindendir. Erkeklerde yanak üstü ve boyun gibi alanlar, kadınlarda ise çene ve bıyık bölgesi tüylenmeye müsaittir. Bu kıllardan pek çok kişi kalıcı şekilde kurtulmak istemektedir.

Yüze lazer epilasyon yapılır mı? Lazer epilasyon işlemi, kalıcı şekilde istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan bir uygulamadır. İşlem oldukça uzun yıllara dayanan bir teknolojidir. Pek çok tıp ve teknoloji gelişmesinden olumlu şekilde etkilenmiş, güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Vücudun pek çok noktasında olduğu gibi yüz bölgesinde de lazer epilasyon yapılması mümkündür.

Yüze Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesi, estetik açıdan kişilerin en çok önem gösterdikleri yerlerin başında gelir. Erkeklerde sakal kısmının üstünde, yanaklarda çıkan kıllar bu estetiği bozabilir. Kadınlarda ise dudak üstü, çene, yanak gibi alanlarda çıkan tüyler kişiye rahatsızlık verebilir.

Yüz bölgesi de vücuttaki diğer pek çok bölge gibi lazer işlemine uygundur. Yüze lazer yaptıranlar, bu alana uygun cihazlarla çalışıldığı takdirde başarılı sonuçlar alabilmektedir. Bu nedenle işlem son yıllarda popüler bir uygulama hâline gelmiştir.

Lazer işleminin etkili olması için cilt ve kıl yapısına uygun bir cihaz seçilmesi gerekir. Kadınlar yüz bölgesinde daha açık renk kıllara sahiptir. Bu nedenle Lazer epilasyon yüz uygulamalarında genel olarak şu adımlar izlenir:

 • Cilt, işlem öncesinde temizlenir ve makyaj kaldırılır.
 • Cilt üzerine bir soğutucu jel uygulanır. Bu, lazer ışığının cildi yakmasını önler ve tedavi sırasında rahatsızlığı azaltır.
 • Lazer cihazı, tüylerin bulunduğu alanlara uygulanır. Lazer, tüylerin melanin adı verilen pigmentini hedef alır ve bu sayede tüy foliküllerini yok eder.
 • İşlem sonrasında cilt, soğuk kompresler veya özel losyonlar ile rahatlatılır.
Yüze Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Yüze Lazer Uygulaması

Yüz bölgesinde pek çok nedenle istenmeyen kıllar çıkabilir. Kadınlarda yüzün pek çok kısmı, erkeklerde ise yanak ve boyun bölgesinde istenmeyen kıllar çıkabilmektedir. Ağda gibi uygulamalar sivilce problemine neden olduğundan çok tercih edilmemektedir. Üstelik işlem kalıcı bir çözüm değildir. İğneli epilasyon ise oldukça ağrılı, yara vb. oluşumuna yol açan bir işlemdir. Bu nedenle günümüzde yüze lazer epilasyon oldukça yaygın bir işlem hâline gelmiştir.

Yüz lazer işlemi erkek ve kadın için uygulanabilmektedir. “Lazer yüz bölgesi nereyi kapsar?” ise kadın ve erkekler için, ayrıca işlem yapacak güzellik salonu, klinik ya da merkezin politikasına bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. Lazer epilasyon yapılabilen bölgeler şu şekildedir;

Bıyık bölgesi
Çene ve Boyun
Yanaklar
Kaş Arası
Kulaklar

Kulak ve yanak bölgesi daha çok erkekler için, diğer kısımlar ise kadınlar tarafından sıkça tercih edilen yüzde lazer epilasyon seçenekleridir. Uygulama tüm yüz için alınabilir veya yalnızca belirli bir bölge için lazer yaptırılabilir.

Yüze Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

Yüz bölgesine lazer epilasyon yapılmadan önce, seansların daha verimli geçmesi ve herhangi bir sorun yaşanmaması adına uygulanması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

 

 • Yüz bölgesi lazer öncesi tüyleri kökünden alan ağda, cımbız gibi uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Yüze epilasyon uygulaması seanslarından önce cildin bronzlaşmamış olması gerekir.
 • Lazer epilasyon öncesi tüylerin jiletle kısaltılması gerekebilir.
 • Yüze lazer yapılmadan önce makyaj yapılmamalı, peeling vb. ürün kullanılmamalıdır.

Yüze lazer epilasyon zararlı mı” sorusuna hayır yanıtı verilebilmesi için de bu hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Böylece uygulamanın etkinliği yüksek şekilde yapılması, hızlı sonuçlar ortaya çıkarması mümkün olacaktır.

Yüze Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Yüze Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İşlemden önce olduğu gibi yüze lazer epilasyon yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler de söz konusudur. Bu hususlara dikkat edilmesi işlemin leke vb. oluşumunu tetiklemeden, sağlıklı biçimde tamamlanmasını sağlamaktadır.

Yüze lazer epilasyon zararları olarak bilinen pek çok durum, aslında işlemin doğru uygulanmaması nedeniyle ortaya çıkar. Yüz bölgesi lazer sonrası dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

 • Lazer süreci devam eden kişi, her gün mutlaka güneş kremi kullanmalıdır.
 • Bir hafta kadar peeling gibi işlemlerden uzak durulması gerekir.
 • Lazer sonrası ağda, cımbız vb. kullanılarak epilasyon yapılmamalıdır.
 • Oluşan kızarıklık vb. için klinik tarafından önerilen kremler sürülebilir.

Yüz Bölgesi Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyon yüz bölgesi işlemleri genellikle altı ila sekiz seans içinde etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Bu sayı ona kadar çıkabilmekte, dördüncü seans sonrası gözle görülür sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu doğrultuda seans sayısının sabit olamayacağını belirtmek gerekir. Bununla beraber sonuçlar büyük oranda olumludur. Günümüzde “yüzüne lazer epilasyon yaptıran var mı?” sorusuna oldukça kalabalık bir kitle tarafından evet yanıtı verilebilmektedir.

Yüz bölgesi lazer seans sayısı sakal üstü, bıyık bölgesi gibi farklı kısımlarda farklı sayılarda uygulanabilir. Cinsiyet, yaş, kıl yapısı gibi faktörler seans sayılarını etkilemektedir. İşlemin uzman kişiler tarafından yapılması, lazer epilasyon öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda özenli olunması işlem etkinliğini artırır. Bununla beraber kullanılacak cihazın modeli, teknolojisi, bakımlarının yapılıyor olması vb. de önemli konulardandır.

DrDerm Polikliniği, alanında uzman hekim ve diğer sağlık personelleri aracılığıyla hizmet vermektedir. Son teknoloji cihazlar eşliğinde, yüksek performanslı biçimde istenmeyen tüylerinizi uzaklaştırmak için bize başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.