En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi? Kısaca tanımlanacak olursa, istenmeyen kıllardan kurtulma noktasında kullanılan teknolojiler arasında en üstünü lazer epilasyondur. Lazer epilasyon uygulaması cildinize ve etrafında yer alan dokulara, deneyimli bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirildiğinde, zarar vermeyen bir işlemdir.

En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi? İnsan vücudunda bulunan kıl veya tüyleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak için lazer epilasyon işlemleri gerçekleştirilir. Bu uygulama, FDA onaylı lazer sistemleri olan Alexandrite lazer, radyo frekans destekli Diode lazer, Nd:yag lazer ve ütüleme Diode lazer sistemleri aracılığı ile kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. En iyi yöntem, kişinin cilt ve kıl tipine en uygun olan yöntemdir. Tüm yöntemler kıllardan kalıcı olarak kurtulma hususunda oldukça etkilidir.

En Etkili ve En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi?

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de en iyi lazer epilasyon makinesi türünün hangisi olduğudur. Bu sorunun cevabı herkes için aynı değildir. Çünkü; lazer epilasyon uygulamalarının kişiye özel olarak hazırlanması ve kullanılacak yöntemin de yine kişiye özel olarak seçilmesi gerekir. Bu uygulama, kişinin cilt ve kıl yapısına uygun yöntemin seçilmesi esasına dayanır.

Konuyu örneklerle açıklamak gerekirse, uygulamayı yaptırmak isteyen kişinin cilt rengi açık; kıl rengi koyu ise Alexandrite lazer epilasyon cihazı uygun olacaktır. Çünkü Alexandrite lazer sistemleri açık renkteki ciltlerde bulunan koyu renkli kıllarda aktif olacak dalga boyuna sahiptir. Lazer epilasyon yaptıracak kişinin ten rengi daha koyu ise Nd Yag veya Diode lazer sistemleri tercih edilebilir.

Tek bir lazer epilasyon yöntemi uygulanabileceği gibi kılların kalınlık durumuna göre bir lazer aleti ile başlayıp daha sonra başka bir cihazla da devam edilebilir. Bu yüzden en iyi lazer epilasyon için, kişiye en uygun lazer sisteminin seçilmesidir, diyebiliriz.

En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi

En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi ve İstenmeyen Tüyler Üzerindeki Etkisi

Vücudumuzda kıllar ve tüyler, yaşam sürelerini belirleyen 3 farklı evrede bulunmaktadırlar. Bu evreler Anajen (oluşum), Katajen (gelişim) ve Telojen (uyku) evreleridir. Kıllar, bulundukları bölgelere göre değişik sürelerde bu evreleri tamamlarlar ama evreler bütün kıllarda aynıdır.

Lazer epilasyon uygulaması, vücudumuzda yer alan kılların anajen evresinde bulunan kıl ve tüyler üzerinde etkili olabilen bir uygulamadır. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamaları tek seansta tamamlanmamaktadır. Uygulama bölgesinde bulunan kılların tamamına anajen evrede uygulama yapılması gerekmektedir. Ortalama olarak 6 ile 8 seans arasında gerçekleştirilen bu işlem, uygulanan bölgeye göre 12 seansa kadar çıkabilmektedir.

Lazer epilasyon sistemleri, çalışma mantığını şöyle ifade edebiliriz; teniniz beyaz renge yakın ise yüksek enerji kullanarak tedavi yaptırabilirsiniz, böylece sonuç etkinliğiniz daha yüksek olabilir. Tüyleriniz siyah ise tedavi sonuçlarınızın başarı oranı yüksek olabilir diyebiliriz.

Lazer epilasyon tedavisinin amacı cildinize ve etrafındaki dokulara zarar vermeden, vücudunuzu istenmeyen tüylerden temizlenebilmektir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır?

Lazer epilasyon uygulamaları vücutta istenmeyen kılların bulunduğu birçok alana yapılabilmektedir. Günümüzde en çok lazer epilasyon yapılan bölgeler ise şunlardır;

“Bacak Lazer Epilasyon”

Bacak bölgesinde çıkan kıllar özellikle kadınları rahatsız edebilmektedir. Genellikle aileden gelen genetik mirasa bağlı olarak bacak bölgesinde oluşan kıllarda lazer epilasyon yöntemleriyle başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Hem alt bacak bölgesi hem de üst bacak bölgesi lazer epilasyonu kadınlar tarafından en çok tercih edilen bölgelerdendir. Bacak bölgesindeki istenmeyen tüyler ortalama 6 ile 8 seans arasında giderilebilmektedir.

“Koltuk Altı Lazer Epilasyon”

Koltuk altı bölgesinde çıkan tüyler hem estetik hem de hijyen açısından en sık alınan bölgelerdendir. Bu bölgeye uygulanan lazer epilasyon uygulamalarından da oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir. Koltuk altı lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin çekindiği bir konu da lazer epilasyonun terlemeyi sağlayan lenf bezlerine herhangi bir zararının olup olmadığıdır. Lazer epilasyonun lenf bezlerine bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

“Genital Bölge Lazer Epilasyonu”

Genital bölgedeki tüylerin ağda veya tıraş yöntemiyle alınması zor ve uğraştırıcı olabilmektedir. Bu bölgedeki kıllar lazer epilasyon ile kolay bir şekilde giderilebilmektedir. Ortalama 6 seansta giderilebilen genital bölgedeki istenmeyen tüyler lazer epilasyonun etkili olabildiği bölgelerdir. Lazer ışınları sadece cildin üst tabakasına etki edecek şekilde tasarlandığı için bu bölgeye yapılan lazer uygulamalarının yumurtalıklara zarar verdiği düşüncesi de tamamen şehir efsanesidir.

En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi
En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi?

“Yüz Lazer Epilasyonu”

İstenmeyen tüy problemi bazı kişilerin yüz bölgesinde de oluşabilmektedir. Bu bölgedeki tüyler de lazer epilasyon yöntemiyle giderilebilir. Bu bölgede oluşan tüylenmenin sebebi genellikle hormonal durumdur. Bu yüzden önce tüylenmenin sebepleri bulunup tedavi edilmelidir. Aksi taktirde tüylenme tekrar başlayabilmektedir. Yüz bölgesinin hassasiyeti sebebiyle bu bölgeye yapılan lazer epilasyon uygulamalarında ekstra dikkat gereklidir.

“Sırt Lazer Epilasyonu”

Sırt bölgesinde oluşabilen tüylenme özellikle erkekleri rahatsız eden bir durumdur. Bu bölgede bulunan kıllar genellikle kalın yapılı ve derinde bulunan kıllardır. Bu yüzden sırt bölgesinde cilt rengine göre Diode lazer tercih edilebilir.

“Göğüs Lazer Epilasyonu”

Göğüs bölgesinde çıkan tüyler de genellikle erkeklerin şikâyet ettiği tüylerdir. Bu bölgedeki tüyler giderilebildiği gibi bir miktar zayıflatma da sağlanabilir. Diode veya Alexandrite lazer bu bölgede etkili olabilen lazer sistemleridir.

“Kol Bölgesi Lazer Epilasyonu”

Kol bölgesinde çıkan tüyler hem kadınları hem de erkekleri rahatsız edebilmektedir. Bu bölgedeki tüyler genellikle ince yapıdadır. Bu yüzden Diode lazer kol ve omuz bölgesi için iyi bir seçim olabilmektedir.

En Kaliteli Lazer Epilasyon Hangisi?

Peki en iyi lazer epilasyon cihazı hangisidir? Neden sadece bir lazer epilasyon sistemi olmadığı ve birbirinden farklı sistemlerin olduğu merak edilen sorulardan birisidir. Lazer epilasyon sistemlerinin birbirinden farklı sistemler olmasının ana sebebi, bizlerin birbirinden farklı cilt tiplerine, birbirinden farklı kıl renklerine ve kalınlıklarına sahip olmamızdır.

Mesela Nd yag Lazer sistemleri sadece epilasyon uygulamalarında kullanılmamakta, aynı zamanda da birçok deri rahatsızlığının tedavilerinde de tercih edilmektedir. Nd yag lazer sistemleri hız, etkinlik ve uygulama kolaylığı sağlaması gibi artıları nedeni ile hastanelerin, polikliniklerin ve doktor muayenehanelerinin tercih ettiği bir lazer epilasyon teknolojisidir.

“En Çok Kullanılan Lazer Epilasyon Sistemleri”

  • Alexandrite lazer: Epilasyonu gerçekleştirecek olan ışık kaynağı, Alexandrite (Aleksandrayt olarak okunur) kristalinden geçirilir, güçlendirilir ve lazer enerjisi oluşturulur. İsmini içerisinden geçtiği kristalden alan bu lazer epilasyon aleti 755 nanometre dalga boyunda çalışır. Kliniğimizde kullanılan Alexandrite Lazer Sistemleri FDA onaylıdır.
  • Diode Lazer: Diode lazer epilasyon sistemleri 810 nanometre dalga boyunda çalışırlar. Diode lazer sistemleri, ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir diğer lazer sistemidir. Kliniğimizde kullanılan Diode Lazer Sistemi FDA onaylıdır.
  • Nd: Yag Lazer: Işık Kaynağı Nd: yag (Endiyag olarak okunur) olarak adlandırılan ve birkaç özel elementi içeren özel bir kristalden geçer, güçlendirilir ve lazer enerjisi oluşturulur. İçerisinden geçtiği element ve kristalden adını alan lazer epilasyon 1064 nanometre dalga boyuna sahiptirler. Kliniğimizde kullanılan Nd:yag Lazer Sistemi FDA onaylıdır.
  • IPL: Genellikle 680-980 nanometrede enerji aktarırlar. IPL sistemler, lazer sistemleri gibi belirli bir derinliğe değil, bir genişliğe enerji aktarırlar. Işık kaynağının bir bütün olarak kaynaktan çıkmaması, yayılarak ilerlemesi ve dağınık olması nedeni ile IPL sistemler, bir lazer DEĞİLDİR.
En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisi?

Buz Lazer mi Daha İyi Alexandrite mi?

Buz lazer epilasyon aslında farklı bir lazer epilasyon türü değildir. Genellikle Diode lazer cihazlarına takılan bir başlıktır. Buz lazer makinesi epilasyon işlemi sırasında acı hissedenlere özel olarak geliştirilen bir tekniktir. Kişi, işlem sırasında adeta soğuk bir masaj yapılıyormuş gibi hissetmektedir.

Alexandrite lazer ise 755 nm dalga boyunda çalışan, küçük spot alanlarına sahip bir cihazdır. Her iki işlem de oldukça etkilidir ve hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. Eğer kişinin hassas bir cildi varsa ve işlem sırasında acı hissinden rahatsızlık duyuyorsa buz lazer iyi bir tercih olacaktır.

Daha fazla bilgi ve “En iyi lazer epilasyon yöntemi hangisi?” Şeklindeki sorularınızı iletmek için en iyi lazer epilasyon merkezleri arasında bulunan merkezimizle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerimize internet sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.